Home / Aktualności / Przyspieszanie systemu Android – cenne wskazówki

Przyspieszanie systemu Android – cenne wskazówki

przyspieszanie systemu Android
Powodów, przez które system operacyjny nie pracuje właściwie, może być kilka. Jednym z najważniejszych jest zapełnianie pamięci flash – im mniej mamy miejsca, tym wolniej działa system operacyjny. Jak więc nasze przyspieszanie systemu Android może cię uchronić przed frustracją i instalacją systemu od nowa? O tym poniżej.

Niepotrzebne aplikacje i ich pamięć podręczna

Na początek zalecamy przejrzenie nieużywanych,  niepotrzebnych aplikacji i ich odinstalowanie. Producenci często instalują aplikacje, które ich zdaniem będą przydatne użytkownikowi. W związku z tym, że każdy jest inny i ma inne potrzeby, niepotrzebne nam programy zalegają mimo naszej woli w smartfonach. Dobrze jest więc sprawdzić czy przypadkiem nie można ich odinstalować.

Kolejnym krokiem w porządkowaniu systemu Android może być wyczyszczenie pamięci podręcznej aplikacji, która w zamierzeniu ma przyspieszać daną aplikację.  Wraz z używaniem naszego smartfonu, łączna ilość pamięci podręcznej wszystkich aplikacji rośnie na tyle iż w efekcie cały system się blokuje i spowalnia swoją pracę.

Jeśli posiadamy jeden z nowszych systemów Android (np. taki jak KitKat), za pomocą jednego przycisku możemy w ustawianiach danej aplikacji tą pamięć wyczyścić. Wchodząc kolejno w Ustawienia, wybierając daną aplikację np. Facebook i wybierając 'wyczyść pamięć’ z zakładki cache możemy zwolnić nieco pamięci zajmowanej przez pamięć podręczną aplikacji a tym samym nieco przyspieszyć nasze urządzenie.

Pamięć główna urządzenia to nie śmietnik

Drugim grzechem głównym jest instalacja wszystkich aplikacji „gdzie popadnie”. Często takim śmietnikiem staje się pamięć podręczna naszego smartfonu czy tabletu. Podczas gdy duża część użytkowników posiada karty micro SD lub podobnych w swoich urządzeniach, to i tak programy lądują w limitowanej pod względem pojemności pamięci urządzenia. Gdy karta rozszerzająca nasze urządzenie jest na tyle duża iż mieści nie tylko zdjęcia, filmy i muzykę lecz również jest w stanie pomieścić nasze aplikacje, to należy z niej skorzystać.

W ten sposób odchudzimy miejsce w pamięci, które z powodzeniem przyda się do szybszej pracy systemu Android. Nowsze wersje Androida posiadają w dużej mierze opcję przenoszenia zainstalowanych aplikacji (choć również zależy to też od samej aplikacji) z pamięci głównej na kartę SD. W celu sprawdzenia takiej ewentualności należy poprzez ustawienia jak to było opisane wyżej przy czyszczeniu pamięci podręcznej (cache), zwrócić uwagę na opcję 'Przenieś na kartę’. Jeśli mamy szczęście w prosty sposób możemy zwolnic kolejną porcję wartościowej przestrzeni.

Gdyby jednak w naszym systemie nie było takiej możliwości, zawsze możemy skorzystać z Play Store i znaleźć aplikację która to potrafi. Jednymi z tych, które możemy polecić są AppMgr III (dawna App 2 SD) czy Move app to SD card.

Czy aby nie wirus?

Kaspersky Internet Security 2014 multi-device
Niejednokrotnie zdarza się, że samo urządzanie spowalniają wirusy czy inne złośliwe oprogramowanie. Nie ujawniając się potrafi ono na tyle spowolnić smartfon czy tablet, że jedynym wyjściem wydaje się przywrócenie ustawień fabrycznych.

Jednak można tego w prosty sposób uniknąć zaopatrując się w antywirusa. Pomimo, że istnieje wiele bezpłatnych rozwiązań to często okazuje się, że płatne aplikacje okazują się dużo bardziej skuteczne.

I tak kupując np. oprogramowanie Kaspersky  Internet Security (lub wygrywając je w naszym konkursie), otrzymujemy możliwość zainstalowania go również na naszym urządzeniu z systemem Android.

Wydłużanie czasu pracy na baterii

Czas pracy na baterii pomimo dwóch identycznych urządzeń z takimi samymi zainstalowanymi aplikacjami nie będzie taki sam. W dużej mierze zależy to od jego użytkownika. Otwierając aplikacje i dosyć często używając głównego przycisku do wychodzenia do menu głównego pozostawiamy je działające w tle. Taka aplikacja w dalszym ciągu powoduje opróżnianie naszej baterii a przez to krótszy czas pracy naszego smartfona czy tabletu. 

Juice defender app

Także i w tym zadaniu pomocne mogą okazać się aplikacje.

Godnymi polecenia są JuiceDefender, który będzie zarządzał połączeniem z Internetem tak, aby zużywać jak najmniej energii lub Spare Parts, odblokowujący niedostępne wcześniej funkcje systemu.

Dzięki Spare Parts możemy wyłączyć aplikacje działające w tle, co realnie wpłynie na czas pracy, na baterii.


Measy BAT5000
Innym sposobem jest zainwestowanie w tzw. przenośny bank energii, który umożliwi naładowanie urządzenia poza domem.

Przykładem może być Measy BAT5000, który umożliwia naładowanie telefonu do pełna nawet 2,5-krotnie. Zależy to głównie od rozmiaru baterii smartfona lub tabletu (tablet maksymalnie naładujemy raz, smartfon nawet 2,5 krotnie).

Measy BAT5000 jest dostępny już w cenie 100 zł a w cenie otrzymujemy Ładowarkę USB, kabelek do którego wepniemy dołączone do zestawu przejściówki, przejściówki: Mini USB, micro USB, 40 pinowe złącze iPod/iPhone oraz port ładowania dla starych urządzeń Samsunga takich jak Avila.