Home / Aktualności / Projekt RoboCORE polskiej firmy Husarion – początek przełomu w robotyce

Projekt RoboCORE polskiej firmy Husarion – początek przełomu w robotyce

Robocore Kickstarter
Polski start-up technologicznyHusarion zaprezentował swój innowacyjny projekt o nazwie RoboCORE w największym serwisie crowdfundingowym świata: Kickstarter.com. „Serce robotów” to bogata w funkcje platforma pozwalająca entuzjastom i firmom tworzenie zarówno prostych, jak i profesjonalnych robotów bez specjalistycznej wiedzy i dużych nakładów finansowych. Aby rozpocząć produkcję, Polacy potrzebują zebrać 50 000 dolarów.

Przez najbliższe 30 dni kampanię można śledzić i wspierać na oficjalnej stronie projektu w serwisie Kickstarter.com.

 Robocore Kickstarter 02

Bardzo wysokie koszty projektowania i produkcji podzespołów sprawiają, że roboty wykorzystywane są obecnie głównie w wojsku i przemyśle. Robotyka konsumencka nie miała dotychczas szans, by się upowszechnić, ale mamy pomysł, jak to zmienić. Chcemy udostępnić szerokiemu audytorium gotowe moduły pozwalające na tworzenie niedrogich robotów o dużych możliwościach– mówi Dominik Nowak, CEO Husarion.

Robocore Kickstarter 01

Robocore Kickstarter 07Dzięki urządzeniu stworzenie prostego robota zajmuje osobom z podstawową wiedzą programistyczną od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

Do budowy prostych robotów do zdalnej obecności (tzw. roboty tele presence) z wykorzystaniem modułów RoboCORE można wykorzystać nieużywane, kurzące się w szufladach smartfony i tablety, by następnie za pomocą Wi-Fi lub sieci komórkowej (3G, LTE) połączyć gotową konstrukcję z aplikacją w chmurze.

Robocore Kickstarter 04Działająca w modelu chmury aplikacja RoboCORE stanowi centrum zarządzania wszystkimi robotami, jakimi dysponuje użytkownik. Można zalogować się do niej przez przeglądarkę internetową, a następnie z jej poziomu z dowolnej lokalizacji programować robota, sterować nim czy udostępnić projekt znajomym.

Robocore Kickstarter 08RoboCORE ma sprawić, że dla wielu potencjalnych idei biznesowych znikną bariery wejścia, a nowopowstałe firmy będą tworzyć roboty rozwiązujące konkretne ludzkie problemy.

Moduł będzie także niezwykle przydatny dla hobbystów, mogących dzięki niemu tworzyć dotąd trudne do zaprojektowania i wykonania konstrukcje.Co istotne, jest on kompatybilny z dowolnym systemem mechaniki, wliczając w to rozwiązania z popularnych zestawów LEGO® MINDSTORMS®.

Robocore Kickstarter 03Niewielkie (115 x 125 mm w wersji podstawowej oraz 82 x 82 mm w wersji mini) urządzenie kryje w sobie szereg podzespołów udostępniających duże możliwości rozbudowy. Wewnątrz znaleźć można m.in. mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4, miniaturowy komputer Intel Edison z Wi-Fi i Bluetooth 4.0, porty dla silników DC z enkoderami, porty dla czujników, moduły rozszerzeń (np. dla serwomechanizmów), slot na karty micro-SD i wejście micro-USB.

Na Kickstarterze Husarion pokaże także RoboCORE-mini, jeszcze mniejszy moduł z podstawowymi funkcjami dla początkujących robotyków oraz moduły rozszerzające. W zamian za wsparcie będzie można otrzymać także wiele innych, ciekawych nagród związanych z robotyką i samym RoboCORE.