Home / Aktualności / Project Christine. Pierwszy modularny koncept komputera PC od Razera

Project Christine. Pierwszy modularny koncept komputera PC od Razera

Pomimo olbrzymiej możliwości konfiguracji komputerów osobistych PC, w zasadzie tylko entuzjaści byli dotychczas w stanie je w pełni wykorzystać.

Typowi użytkownicy pecetów byli skazani na małą cząstkę możliwości dopasowania ich do swoich potrzeb. Działo się tak przez ponad 30 lat lecz sytuacja ta może teraz ulec zmianie. Wystarczy tylko wiedzieć co jest za co odpowiedzialne i jak połączyć wszystkie elementy układanki.

Project Christine

Razer Project Christine
Project Christine prezentuje rewolucyjny sposób postrzegania komputerów osobistych. Projekt autorstwa Razera umożliwi dowolną konfigurację komputera bez jakiejkolwiek wiedzy technicznej.

Co więcej umożliwi on budowę komputera “w locie” za pomocą dołączanych modułów. Tak np. procesor, grafikę, pamięć czy napędy dołączymy do budowanego komputera PC w mgnieniu oka.


Architektura PCI-Express zastosowana w Project Christine odpowiedzialna jest za synchronizację dołączonych przez nas modułów. Gdy np. okaże się, że moc graficzna naszego komputera jest nie wystarczająca, za pomocą dodatkowych modułów z kartą graficzną powiększymy wydajność graficzną naszego systemu. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce gdy użytkownik zdecyduje się na powiększenie przestrzeni dyskowej, wystarczy tylko zastąpić moduł dyskowy jego większym odpowiednikiem. Tak, to aż tak łatwe.

Jeśli chodzi o system operacyjny, który będzie zarządzał tym komputerem modularnym to sprawa jest równie prosta jak instalacja modułów. Można będzie bowiem użyć jakiegokolwiek systemu operacyjnego, a co więcej jak podaje Razer, zainstalować i uruchamiać wiele systemów operacyjnych na swoim komputerze.

Modularność Projektu Christine jest naprawdę imponująca oferując przy tym łatwość całej procedury. Korzystając z technologii plug-and-play, użytkownik jest w stanie ewoluować swój komputer wraz ze zmianą trendów i technologii dostępnych.

Przekłada się to na bardzo łatwe zastępowanie zestarzałych modułów zamiast całej jednostki jak to ma najczęściej miejsce w przypadków tradycyjnych pecetów.

Razer Project Christine
W dużej mierze jest to zasługą “kręgosłupa” całego systemu w postaci wspomnianej architektury PCI-Express, za pomocą której można w łatwy sposób stworzyć system z grafikami w trybie Quad-SLI (cztery karty graficzne), macierzy SSD czy dysków HDD w trybie RAID.

Jak podaje producent możliwości jest znacznie więcej gdyż można do tego uwzględnić zasilacze czy inne urządzenia, które będą podlegały “aktualizacji”.

Niezaprzeczalne korzyści jakie Projekt Christine oferuje związane są także z bez kablowym łączeniem ze sobą modułów. Takie rozwiązanie umożliwiło zastosowanie zamkniętych układów chłodzenia cieczą dla poszczególnych modułów a także znaczne wyciszenie całego systemu.

Pamiętajmy także o fabrycznie przetaktowanych podzespołach takich jak procesory czy układy graficzne, co na pewno docenią gracze. Ostatnią cechą wartą wspomnienia jest dotykowy ekran do kontroli, konfiguracji i jako centrum informacyjne naszego modularnego komputera.

Więcej informacji na www.razerzone.com/christine.


Cechy komputera modularnego Razor Projekt Christine:

  • W pełni modularna budowa bez użycia kabli
  • Architektura wykorzystująca PCI-Express
  • Platforma wykorzystująca system operacyjny Open Source
  • Fabrycznie podkręcone podzespoły
  • Zabezpieczone moduły z aktywnym systemem chłodzenia cieczą (bezgłośne)
  • Możliwe zostosowanie czterech modułów graficznych (Quad SLI)
  • Macierze dysków SSD + RAID 5 HDD
  • Kontrola dotykowa za pomocą ekranu LED