Home / Aktualności / Project Ara – demonstracja smartfonu od Google

Project Ara – demonstracja smartfonu od Google

Project Ara zastał właśnie zaprezentowany przez Google na filmie, który możecie zobaczyć poniżej. Dla tych, którzy nie wiedzą ten projekt Google jest konceptem telefonu składającego się z części jak układanka z puzli.

Project Ara – czym w ogóle jest?

Project Ara 01Koncept taniego telefonu nie jest żadną nowością od dosyć dawna. Wielu producentów próbuje skusić klientów tanimi rozwiązaniami, które niekoniecznie idą w parze z jakością. Rzecz w tym,  że w większości przypadków po zakupie nic z tanim smartfonem zrobić nie można. Chyba, że go sprzedać.

Google wydaje się rozwiązywać częściowo en problem, czego dowodem jest właśnie Projekt Ara. Połączone części (moduły) endoszkieletu smartfonu trzymać się mają za pomocą elektromagnesów. Według wstępnych informacji podstawowa wersja smartfonu Projekt Ara ma kosztować ok. 50 dolarów.

Choć Google informuje, że nabywca będzie mógł dołożyć w tej cenie np. kamerę, czytnik linii papilarnych czy ekran to brak póki co konkretnych szczegółów. Tak niska cena nie może pociągnąć za sobą jakościowych podzespołów w tym wysokiej rozdzielczości ekranu, szybkiego procesora czy pamięci. W związku, że Projekt Ara jest przedsięwzięciem typu open source, oznacza to iż każdy producent z odrobiną wiedzy w tym temacie może stworzyć do niego podzespoły.

Pytanie jakie się tu nasuwa to jakie są w takim razie koszty wytworzenia takiego smartfonu jeśli jego cena jest tak niska oraz jaką specyfikację za to otrzymamy. Wątpliwości nasze zostaną prawdopodobnie rozwiane podczas konferencji jaką Google planuje 15 i 16 kwietnia, także za niecałe 2 tygodnie.

Niezaprzeczalnym atutem tego całego przedsięwzięcia z Google na czele jest fakt wymienności podzespołów takich jak np. kamera. Gdy lepsza pojawi się na rynku nie będziemy musieli sprzedawać naszego telefonu, leczy tylko samą kamerę, którą zastąpimy nowszą. To samo może tyczyć się ekranu, pamięci i innych podzespołów.

Jeśli temat Projektu Ara spowodował wypieki na twojej twarzy to proponujemy zapoznanie się z Projektem Christine, który opisywaliśmy kilka miesięcy temu. Dotyczy on modularnego komputera, w któym niczym w opisywanym tu smartfonie Google możemy podmienić podzespoły bez wiedzy technicznej w tym temacie.O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.