Home / Aktualności / Procesory Snapdragon 1000, 850 i 835 zapoczątkują serię mobilnych komputerów z układami ARM

Procesory Snapdragon 1000, 850 i 835 zapoczątkują serię mobilnych komputerów z układami ARM

Coraz częściej pojawiają się spekulacje na temat najnowszego procesora firmy QualcommSnapdragon 850. Amerykański producent rzekomo projektuje nowy chipset specjalnie dla laptopów z systemem Windows 10, a sam Qualcomm współpracuje już z Microsoftem i producentami OEM w celu stworzenia komputera PC z sercem ARM. Jak się dowiadujemy na pierwszy ogień pójdzie Snapdragon 835 a następnie wspomniany 850, który będzie używany w urządzeniach przenośnych jeszcze w tym roku. Jednak mówi się, że firma opracowuje system-on-chip specjalnie do użytku w maszynach ARM z systemem Windows 10 i szczegóły wyciekły.

SDM1000, bo to póki co wewnętrzna nazwa najwydajniejszego w historii firmy układu, ma pojawić się jako Qualcomm Snapdragon 1000, prawdopodobnie w 2019 roku. Przecieki sugerują, że będzie on konkurował z uładami Intel z serii Y i U. Qualcomm wprowadza procesor Snapdragon 850 dla komputerów PC z funkcją „Always connected”, co oznacza ciągłe połączenie z interenetem. Mówi się także, że Snapdragon 1000 ma mieć pobór mocy na poziomie 6,5 W dla samego procesora oraz całkowitą 12W dla całego SoC. Jest to mniej niż w przypadku największego rywala – Intela, mogąc przy tym zaoferować większą moc przy niższym zużyciu energii (mniejszy wpływ na żywotność baterii w urządzeniach mobilnych).

Jak się dowiedzieliśmy, platforma testowa Qualcomm wyposażona została również w 16 GB pamięci LPDDR4X RAM i dwa dyski flash USB 128 GB. Na pokładzie znalazł się ponadto  gigabitowy układ 802.11ad (Wi-Fi) oraz gigabitowy modem LTE. Chipset wykorzysta także architekturę Cortex-A76 ARM i zostanie wytworzony przy przy użyciu 7-nanometrowego procesu produkcyjnego. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest mało prawdopodobne, że zobaczymy coś oficjalnego w tej sprawie do końca roku – może nawet dopiero na CES 2019, które będzie miało miejsce w styczniu następnego roku.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.