Home / Aktualności / Procesory Intel Haswell-E z obsługą pamięci DDR4 w Q3’2014

Procesory Intel Haswell-E z obsługą pamięci DDR4 w Q3’2014

Firma Intel przygotowuje się do wprowadzenia nowej generacji topowych procesorów i płyt głównych z segmentu HEDT (high-end desktop), które będą tworzyły nową platformę LGA 2011-3 ”Haswell-E”.

W skład platformy Intel Haswell-E wejdą najnowsze 22-nm procesory, które będą zdolne do obsługi maksymalnie aż 16 wątków (dzięki technologii Hyper-Threading). Tym samym będą to pierwsze desktopowe układy Intela dla użytkowników domowych wyposażonych w 8 fizycznych rdzeni. Współczynniki TDP jednostek o 6- i 8-rdzeniach będą wynosiły 140W.

Jednostki Intel Haswell-E zostaną ponadto wyposażone w 4-kanałowe kontrolery pamięci DDR4-2133 oraz obsługę do 40 linii PCI Express 3.0. Ponadto będą one zgodne z technologiami Turbo Boost 2.0 oraz otrzymają odblokowane mnożniki (wersje K oraz X).

Do obsługi procesorów Intel Haswell-E trzeba będzie posiadać płytę główną z chipsetem Intel X99 Express oraz gniazdem LGA 2011-3. Ceny opisywanych procesorów oraz płyt głównych nie powinny odbiegać od obecnych rozwiązań dla podstawki LGA 2011 z chipsetami X79.

 Intel Core i7 LGA 2011 logoIntel Haswell-E - schemat

Źródło: VR-Zone, Internet

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.