Home / Aktualności / Procesory Intel Core M nadzieją firmy na zdobycie rynku mobilnego

Procesory Intel Core M nadzieją firmy na zdobycie rynku mobilnego

Intel Core M Broadwell
Nowe procesory Intel Core M to nadzieja na zdobycie rynku mobilnego, który został opanowany przez takich gigantów jak ARM czy Qualcomm jeśli chodzi o np. tablety czy smartfony.

Intel czuje dużą presję z tym związaną i dlatego właśnie wprowadza procesory z serii M juz w przyszłym miesiącu do urządzeń mobilnych takich firm jak Acer, Asus, Dell, Hewlett-Packard, Lenovo czy Toshiba.

Procesory Intel Core M mają być serią nowych procesorów zaprojektowanych specjalnie z urządzeniami 2-w-1 czyli tabletów spełniających również funkcją laptopów (np. Asus Transformer) oferujących zarówno małe rozmiary (cienkie urządzenia) jak i wydajność.

Wspomniane procesory mają również napędzać tablety z Windows 8.1 które z procesorem Intela mają się pojawić w liczbie do 8 urządzeń w tym roku oraz do 20 w kolejnym. Na chwilę obecną nie ma w planach użycia procesorów Core M w urządzeniach z systemem Android lecz to może się oczywiście z czasem zmienić.

Core M Intela jest procesorem zużywającym według zapewnień ok. 4,5 W i pracującym z częstotliwościami zaczynającymi się od 800 MHz w trybie tabletu lub 2,6 GHz w trybie laptopa.

Tak niskie zużycie energii sprawia, że procesory te będą idealnym rozwiązaniem w bezwiatrakowych urządzeniach takich jak właśnie tablety, dając jednak dostęp do aplikacji systemu Windows oraz umożliwiając dłuższe oglądanie filmów (do 8 godzin).

Intel planuje wydanie serii Core M w postaci modeli Core i3, i5 oraz i7 z wyższymi taktowaniami oraz związanymi z tym poborami energii.

Korzystające z rdzenia Broadwell procesory COre M wykonywane będą w procesie technologicznym 22nm i używały bramek o trójwymiarowej konstrukcji, również wpływającej na wielkość samego chipu.

Według informacji dostępnych od producenta najnowsze jednostki mają być do 50 procent szybsze od 4-tej generacji tych produktów oraz 40 procent wydajniejsze jeśli chodzi o grafikę.

intel core m specyfikacja

Wśród produktów używających opisanego tu procesora Core M, które zostały zaprezentowane podczas IFA 2014 znalazły się Lenovo ThinkPad Helix 2 (999 dolarów), Dell Latitude 13 7000 (1200 dolarów) oraz HP Envy X2 (kosztujący 1050 dolarów).

Dostępność tych produktów określono na wrzsień lub październik a pozostałe urządzenia z procesorami Intela z serii M mają zaczynać się już od 700 dolarów.