Home / Aktualności / Procesory Intel Coffee Lake kompatybilne z gniazdami LGA 1151

Procesory Intel Coffee Lake kompatybilne z gniazdami LGA 1151

Procesory Intel Coffee Lake to układy, które zastąpią jednostki z rodziny Kaby Lake, i które będą na rynku konkurowały z dość dobrze przyjętymi przez klientów układami AMD Ryzen. Najnowsze informacje nt. chipów Coffee Lake zdają się potwierdzać dotychczasowe przecieki mówiące, że 8-generacja procesorów Intel Core będzie kolejną kompatybilną z podstawką LGA 1151, a tym samym z płytami głównymi wyposażonymi m.in. w chipsety Z270, a możliwe, że nawet i z Z170 (oczywiście o ile dany producent wyda BIOS ze wsparciem dla tych jednostek).

Oczywiście ruch taki nie wyklucza pojawienia się nowych konstrukcji z serii 300 (Z370, H370 itd.), jak to miało miejsce w przypadku premiery wspomnianych powyżej procesorów 7-generacji (Kaby Lake), gdy firma Intel wydała chipsety z serii 200, mimo, ze wielu producentów płyt głównych wydało BIOS-y wspierające te jednostki na konstrukcjach z układami z linii 100.

Niemniej wracając do tematu samych procesorów, to wśród nich zobaczymy najprawdopodobniej pierwszy, 6-rdzeniowy model Intela dla “Kowalskiego”, ponieważ jak dotąd te były zarezerwowane wyłącznie dla dość kosztownej platformy HEDT (np. LGA 2011-v3).

Widoczny na poniższym slajdzie widzimy, że użyto 6-rdzeniowego Coffee Lake o taktowaniu 3,5 GHz z 9 MB pamięci cache L3, który osadzony został na płycie głównej z chipsetem z serii 200.

Intel Coffee Lake specs 01a

Intel Coffee Lake logo 01

Źródło: WCCFtech

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.