Home / Aktualności / Procesory i płyty główne dla Intel Core 12-generacji – specyfikacje, ceny, wydajność

Procesory i płyty główne dla Intel Core 12-generacji – specyfikacje, ceny, wydajność

Procesory Intel Core „Alder Lake” jeszcze dziś mają mieć swoją oficjalną prezentację, niemniej o krok uprzedził Intela jeden z anglojęzycznych serwisów z branży IT. Już teraz możemy poznać specyfikacje, ceny oraz wydajność w grach 3D na jednostce Core i9-12900K.

Niemniej jednak zanim fani Intela odtrąbią sukces należy zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak współczynnik TDP (znacznie wyższy względem jednostek AMD Ryzen „ZEN3”), ceny podane w „hurcie” i jak to ma miejsce w przypadku USA często bez VAT, a także niewiadoma z jakimi pamięciami przeprowadzono testy (DDR4 czy DDR5).

Tu dochodzimy do kolejnego czynnika jakim będą wysokie ceny oraz dostępność pamięci DDR5, nie wspominając o płytach głównych z chipsetem Z690, których podstawowe modele mają kosztować niewiele poniżej 200 funtów (wersje z pamięciami DDR4) oraz ponad 200 funtów za „DDR5-tki”. Modele s serii Phantom Gaming od ASRock-a przypominają bardziej najtańsze konstrukcje typu H510 z dołożonymi radiatorami, aniżeli konstrukcje z topowymi chipsetami z serii Z.

Na temat cen pamięci, a w szczególności płyt głównych Internet nie pozostał próżny i już pojawiają się żarty, że jak tak dalej pójdzie, to ludzie będą musieli brać kredyty hipoteczne na zakup nowej platformy. Jakby nie patrzeć można w tego typu żartach dostrzec przysłowiowe ziarnko prawdy – patrz cena płyty z serii Taichi.

Niemniej jak możemy zauważyć wzrost wydajności 12-generacji względem 11-generacji procesorów Intel Core, jest niepodważalny, to jednak nie obył się on bez tzw. „kosztów”, o których wspominamy powyżej. Przy okazji warto wspomnieć, że gra Shadow of the Tomb Raider to tzw. gra procesorowa, w której dużą rolę odgrywa CPU, a mimo wszystko to jednostka AMD osiąga w niej najlepszy rezultat spośród przetestowanego „trio”.

Ponadto Intel zastosował kilka „trików” ponieważ w swojej platformie użył pamięci DDR5-4400 MHz podczas gdy zestaw z procesorem AMD wyposażył w kości DDR4-3200 MHz, a do testów wykorzystano Windows 11 w wersji 22000.9, a więc bez aktualizacji usuwającej problem z działaniem pamięci Cache L3 w procesorach Ryzen.

Źródło: Internet, VideoCadrz 

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.