Home / Aktualności / Procesory AMD Ryzen – znamy już ich szczegółowe dane oraz oznaczenia

Procesory AMD Ryzen – znamy już ich szczegółowe dane oraz oznaczenia

Im bliżej premiery układów Ryzen, która nieoficjalnie odbyć ma się na przełomie lutego i marca, tym poznajemy więcej szczegółów na temat najnowszych procesorów AMD. Na start przygotowanych ma zostać 9 modeli, na których liczbę złożą się dwie wersje z serii Ryzen 3, cztery z linii Ryzen 5 oraz trzy z topowej Ryzen 7.

Układy poza różną ilością rdzeni, pamięci cache L3 czy wartością TDP, różnić się będą między sobą taktowaniem oraz wsparciem bądź też nie dla technologii Extended Frequency Range (XFR), która odpowiedzialna jest za precyzyjne zarządzanie przez procesor zwiększaniem częstotliwości, gdy jest to w danej chwili możliwe w ramach TDP.

Co ważne wartość ta może być wyższa od tej, jaką procesor uzyska w ramach technologii Turbo Core. Cała operacja odbywa się automatycznie na podstawie temperatury CPU. Tym samym jeśli będziemy dysponowali lepszym układem chłodzenia niż np. nasi znajomi, to mamy szansę uzyskać wyższą częstotliwość. Dzięki literze X w nazwie poszczególnych wersji od razu rozpoznamy czy dany procesor wspiera tę funkcję.

Poza szczegółową specyfikacją oraz nazwami procesorów mamy okazję poznać także ich ceny w jakich zapewne pojawią się one na rynku w USA. Rozrzut cenowy jest dość znaczny, bowiem najtańszy Ryzen o oznaczeniu 1100 kosztować ma 129 dolarów, zaś najdroższy 1800X aż 499 dolarów.

AMD Ryzen specyfikacja i oznaczenia 01

AMD XFR technology

Źródło: WCCFTech, Internet

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.