Home / Aktualności / Procesory AMD Ryzen zaskoczyły Intela?

Procesory AMD Ryzen zaskoczyły Intela?

AMD Ryzen vs Intel Kaby Lake 02

Firma Advanced Micro Devices jeszcze w tym kwartale przedstawić ma nową generację procesorów – Ryzen – zgodną z podstawką AM4. Będą to długo oczekiwane układy, które zastąpią jednostki z serii FX (podstawka AM3+). Wśród układów, które już wkrótce pojawią się na rynku będą wersje wyposażone w 4 rdzenie (z obsługą 4 bądź 8 wątków), 6 rdzeni obsługujących 12 wątków, a także topowe modele posiadające aż 8 rdzeni i będące w stanie obsłużyć aż do 16 wątków jednocześnie.

Tak skrojona oferta zostanie podzielona na trzy rodziny: R3, R5 oraz R7. Nie trudno tu zauważyć analogię do stosowanej od lat terminologii Intela, na którą składają się rodziny i3, i5 oraz i7. O ile sytuacja jest jasna w przypadku procesorów z serii R3 i R7, które mają posiadać odpowiednio 4C/4T oraz 8C/16T, o tyle chipy z linii R5 dostępne będą w wersjach posiadających 4 rdzenie (8 wątków), jak i 6 rdzeni (12 wątków).

Szczegółowe zestawienie modeli oraz ich odpowiedników ze stajni Intela prezentujemy na poniższym slajdzie.

AMD Ryzen vs Intel Kaby Lake 01

Wróćmy jednak do wspomnianego w tytule niniejszego newsa zaskoczenia przez AMD firmy Intel. Otóż wg najnowszych informacji w odpowiedzi na nadchodzącą premierę od  zielonych niebiescy przygotują zaledwie dwa nowe modele swoich CPU (po jednym z serii Core i5 oraz Core i7). Niestety nie spodziewajcie się rewolucji, bowiem różnić się one będą w stosunku do najszybszych, dotychczasowych wersji jedynie taktowaniem oraz współczynnikiem TDP (niestety wyższym o kilka Watów).

Te dwa argumenty pokazują, że Intel najwyraźniej nie spodziewał się, że AMD po niezbyt udanych procesorach FX zdoła zbudować układy, które będą mogły konkurować z ich produktami. Pierwszą z nowości u giganta z Santa Clara będą jednostki Core i5-7640K, w którym wzrośnie najprawdopodobniej jedynie częstotliwość w trybie Turbo z 3,8 na 4 GHz (bazowa częstotliwość, jak i ilość rdzeni ma pozostać bez zmian) oraz TDP z 91 do 100W. Nieliczne źródła mówią też o dodaniu HT (Hyper-Threading), niemniej wątpimy, ze nastąpi to w tej generacji CPU Intela.

Drugim produktem, który Intel chce przeciwstawić swojemu największemu konkurentowi to Core i7-7740K (4C/8T), który również otrzyma wyższe taktowanie względem swojego poprzednika i7-7700K. Taktowanie tym razem wzrośnie o 100 MHz zarówno w trybie podstawowym, jak i w Turbo, wynosząc tym samym odpowiednio 4,3 oraz 4,5 GHz. Podobnie jak w modelu i5-7640K TDP wyniesie tu 100W.

Powyższe informacje pozwalają wnosić, że procesory AMD Ryzen będą godnymi rywalami dla swoich odpowiedników w postaci jednostek Intel Kaby Lake, co Nas klientów powinno szczególnie ucieszyć, bo nic nie wpływa tak dobrze na rozwój oraz ceny na rynku IT, jak zrównoważona konkurencja.

Źródło: Internet

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.