Home / Aktualności / Procesory AMD Ryzen – kolejne etapy rozwoju architektury ZEN

Procesory AMD Ryzen – kolejne etapy rozwoju architektury ZEN

Firma Advanced Micro Devices (AMD) nie spoczywa na laurach, tylko intensywnie i długofalowo myśli nad rozwojem swoich najnowszych procesorów z rodziny Ryzen. Aktualna generacja procesorów AMD Ryzen, która zadebiutowała na wiosnę 2017 roku produkowana jest w 14-nm procesie technologicznym FinFET.

Zanim firma z Sunnyvale wprowadzi kolejną generację swojej flagowej architektury usprawni obecną 14-nm architekturę Zen, głównie pod kątem wydajności/Wat oraz oferując modele z wyższymi zegarami bazowymi. Odświeżone układy mają pojawić się na rynku do połowy przyszłego roku i najprawdopodobniej będą oznaczane jako Ryzen 2xxx. Po drodze na rynku pojawią się jeszcze modele z rodziny Ryzen 3, a także jednostki APU zgodne z podstawką AM4.

Większe zmiany, które obejmą również architekturę procesora zostaną wprowadzone dopiero w 2019 roku w układach Zen 2. Kluczową zmianą w tych jednostkach będzie przejście na 7-nm proces technologiczny.

Z kolei kolejne modernizacje procesorów Ryzen o nazwie Zen 3 mają być wprowadzone już w kolejnym, 2020 roku i będą one przypominać te zapowiadane na 2018 rok, czyli usprawnienia obecnego wówczas procesu produkcyjnego pod względem wydajności energetycznej.

AMD Ryzen - rozwój architektury Zen Zen 2 Zen 3

Źródło: TechPowerUp

 

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.