Home / Aktualności / Procesory 12. generacji Core HX „Alder Lake” debiutują w laptopach gamingowych i stacjach roboczych

Procesory 12. generacji Core HX „Alder Lake” debiutują w laptopach gamingowych i stacjach roboczych

Mamy dla was dziś ciekawą informację dotyczącą procesorów 12. generacji Core HX „Alder Lake” przeznaczone do wysokiej klasy notebooków do gier i mobilnych stacji roboczych, które zaprezentował właśnie Intel.

Nowe CPU Intela zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić wydajność tradycyjnych pecetów w segmencie mobilnym i wykorzystujące krzem „Alder Lake” w obudowie mobilnej. Do tej pory najszybszy mobilny procesor Core „Alder Lake” był oparty na krzemie, który fizycznie miał 6 rdzeni wydajnościowych (rdzenie P) i 8 rdzeni wydajnościowych (rdzenie E). Seria HX zawiera natomiast krzem „C0” do komputerów stacjonarnych, z 8 rdzeniami P i 8 rdzeniami E oraz 30 MB pamięci podręcznej L3, w obudowie mobilnej.

Jak się dowiadujemy, nowe układy oferują również łączność PCI-Express 5.0 x16 PEG dla dedykowanych kart graficznych, 8-liniową magistralę chipsetu DMI 4.0 i mobilny wariant chipsetu Z690, który może wypuścić dwa gniazda M.2 NVMe Gen 4 oprócz jednego z procesor umiera. To jeszcze nie wszystko. Do pełni szczęścia Intel dodaje dodatkowe PCIe, które pozwala na użycie maksymalnie dwóch oddzielnych kontrolerów Thunderbolt 4. Obsługa pamięci obejmuje dwukanałowe (4 podkanałowe) DDR5-4800, dwukanałowe DDR4-3200 i LPDDR4-4267.

Warte wspomnienia jest to, że niektóre modele mają nawet obsługę pamięci ECC, ukierunkowaną na mobilne stacje robocze. Intel używa najwyższych pojemników na kości C0, w połączeniu z pewnym agresywnym zarządzaniem energią, aby osiągnąć podstawową moc procesora (PBP) 55 W (o 10 W mniej niż 65 W PBP w desktopowym Core i9-12900). Maksymalna wartość mocy turbo dla wszystkich jednostek SKU jest ustawiona na 154 W. Wszystkie modele procesorów z serii Core HX będą dostarczane z obsługą przetaktowania pamięci, a niektóre nawet z obsługą przetaktowania procesora.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.