Home / Aktualności / Super wydajność procesora Nvidia Tegra K1. Hit CES 2014

Super wydajność procesora Nvidia Tegra K1. Hit CES 2014

nvidia tegra k1 specyfikacjaWśród jednych z największych zapowiedzi sprzętowych była Nvidia Tegra K1, czyli przyszły mobilny procesor od Nvidii. Serwis Tom’s Hardware miał okazję go przetestować dając nam przedsmak nadchodzącego produktu giganta kart graficznych.

Nvidia Tegra K1

Tegra K1 to czterordzeniowy procesor  Cortex A15 CPU taktowany częstotliwością 2 GHz i posiadający 192 rdzenie graficzne (układ graficzny bazuje na chipsecie Kepler znanego z kart graficznych dla komputerów PC).


Jednym z produktów, który używa Nvidii Tegra K1 był 28 calowy monitor Lenovo ThinkVision 28 o oszałamiającej rozdzielczości 3840×2160 pikseli (4K). Monitor ten jednak napakowany jest technologią po brzegi w odróżnieniu od tradycyjnych monitorów z jakich korzystamy na co dzień.

ThinkVision 28 posiada bowiem procesor Nvidia Tegra K1 taktowany z częstotliwością 2Ghz, 2GB pamięci RAM DDR3 , 32GB pamięci na pliki, gniazdo rozszerzeń microSD, 3 porty USB 3.0, port USB 2.0, głośniki, mikrofon, kamerkę internetową, 3 gniazda HDMI, a także WiFi i Bluetooth.

Jednak najważniejszym, nasuwającym się pytaniem jest wydajność samego procesora Tegra K1 oraz układu graficznego w nim się znajdującego. Jak już wspominaliśmy koledzy z Tom’s Hardware wzięli w obroty ten procesor i porównali go z takimi gigantami na rynku mobilnym jak Qualcomm Snapdragon 800, Apple’s A7 oraz Tegra 4.

Lenovo Thinkvision28 Tegra K1 02
W testach wykonanych w Benchmarku 3DMark wyciskającym poty zarówno procesorom jak i układom graficznym Tegra K1 była szybsza o 25% od swoich rywali jeśli chodzi o moc graficzną. Moc procesora była zbliżona do konkurentów, prawdopodobnie w związku z faktem iż K1 bazuje na starszym procesorze Tegra4. Nadzieję na poprawę tego wyniku może przynieść nowy procesor Denver mający się pojawić niebawem.

Lenovo Thinkvision28 Tegra K1 03
Test GFX Bench v2.7 stał się polem chwały procesora Nvidii bowiem niemal dwukrotnie przewyższył konkurentów, w tym procesor A7 Apple, którym tak firma z Cupertino się ekscytuje. Testy zostały przeprowadzone w rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Gorsze wyniki Tegry K1 zastosowanej w produkcie Lenovo (dla przypomnienia korzystającego z CPU Nvidii opisywanego tutaj) wynikają z tego, że jego natywna rozdzielczość to nie full HD lecz 2160p (4K).

Z testów przeprowadzonych jasno wynika, że procesor Nvidii deklasuje przeciwników już na starcie. Przynajmniej jeśli chodzi o wydajność graficzną. Dopełnienia testów można będzie się spodziewać po dostępności na rynku najnowszego procesora Qualcomm Snapdragon 805. Ciekawi jesteśmy takiego porównania. Z drugiej strony aby oczekiwać testów jak równy z równym Snapdragon 805 powinien zostać poddany próbie Nvidii K1 z procesorem Denver. Ale pewnie i do tego dojdzie w najbliższej przyszłości.

W związku, że historia lubi się powtarzać chcemy wszystkich uczulić na fakt, że Nvidia zwykła obiecywać wydajności i dostępność niektórych swoich produktów tak długo, że była prześcignięta przez konkurencję wielokrotnie. Czy tak i tym razem się stanie. Czas pokaże.

 

Źródło: Tom’s Hardware