Home / Aktualności / Procesor Intel Core i9-9900K uzyskuje taktowanie 6.9 GHz!

Procesor Intel Core i9-9900K uzyskuje taktowanie 6.9 GHz!

Procesor Intel Core i9-9900K jeszcze nie zdążył zadomowić się na rynku, a już został poddany ekstremalnemu overclockingowi na zorganizowanej przez Intela imprezie o nazwie Fall Desktop Launch Event. Niestety na chwilę obecną nie ujawniono zbyt wielu szczegółów nt. użytego egzemplarza CPU czy platformy, na której uzyskano opisywany w tej wiadomości wynik.

Źródło mówi jedynie o uzyskanej częstotliwości procesora oraz zastosowanym napięciu zasilającym, a także o sposobie chłodzenia jednostki 9900K. Otóż odpowiednio jest to częstotliwość wynosząca aż 6,9 GHz przy bardzo wysokim napięciu jak na nowoczesny procesor, które wynosi bowiem 1,7V. Do schłodzenia tak podkręconego “procka” wykorzystano oczywiście LN2 (ciekły azot).

To jednak nie wszystko, bowiem overclocker o nicku Splave, który osiągnął ww. rezultaty mówi, iż niektóre egzemplarze procesorów Core i9-9900K są w stanie uzyskać taktowanie na poziomie 7.1 GHz dla wszystkich rdzeni, a dla pojedynczego rdzenia może to być nawet 7,4 GHz – oczywiście również przy użyciu do chłodzenia CPU ciekłego azotu.

Niemniej jednak Splave twierdzi, że używając chłodzenia wodnego i ustawiając napięcie na poziomie 1,4V był on w stanie uzyskać częstotliwość wynoszącą 5,3 GHz dla wszystkich rdzeni. Tym samym pokazuje to, że w najnowszych jednostkach z serii Core i9 tkwi bardzo duży potencjał do ich podkręcania, co z pewnością ucieszy fanów overclockingu i nie tylko.

Źródło: Tom’s Hardware

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.