Home / Aktualności / Prius piątej generacji – zupełnie nowa stylistyka i napęd plug-in hybrid nowej generacji w standardzie

Prius piątej generacji – zupełnie nowa stylistyka i napęd plug-in hybrid nowej generacji w standardzie

Aż ciężko uwierzyć, że Prius zadebiutował w 1997 roku, na dobre wytyczając nowe trendy w światowej motoryzacji oraz wynosząc Toyotę na pozycję pioniera elektryfikacji i największego producenta zelektryfikowanych samochodów.

Nikogo zatem nie zdziwi fakt, że Toyota Prius piątej generacji otwiera nowy rozdział w historii Priusa – pioniera hybryd i najczęściej występującego na drogach całego świata zelektryfikowanego samochodu. Nowy model wprowadza dynamiczną stylistykę i długą listę technologicznych innowacji. W Europie Prius będzie oferowany jako hybryda plug-in – niskoemisyjny samochód z wydajnym napędem i dużym zasięgiem w trybie elektrycznym.

Nowy, jeszcze wydajniejszy Prius z napędem plug-in hybrid o większym zasięgu w trybie EV stanowi łatwo dostępny sposób na ograniczenie emisji CO2 w codziennej jeździe, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności napędu hybrydowego podczas dalszych podróży. Auto wzmacnia liczącą ponad 60 modeli gamę nisko- i bezemisyjnych samochodów, opartą na wszystkich technologiach elektryfikacji napędów i obejmującą hybrydy, hybrydy plug-in, auta elektryczne na baterie i pojazdy elektryczne na wodór.

Wraz z nowym autem debiutuje kolejna generacja napędu plug-in hybrid o wyższej mocy, bardziej pojemnej baterii i emisji CO2 wynoszącej 19 g/km* (wg WLTP), co jest najniższym wynikiem w historii Priusa. Nowy napęd o łącznej mocy 223 KM (164 kW) otrzymał mocniejszy silnik elektryczny i większy niż dotąd, 2,0-litrowy silnik benzynowy. Dzięki temu nowy Prius zyskuje bardzo dobrą dynamikę i dużą elastyczność zarówno podczas jazdy w trybie hybrydowym, jak i elektrycznym. Świetne właściwości jezdne i ogromna przyjemność z prowadzenia to także efekt jeszcze bardziej aerodynamicznego nadwozia i zoptymalizowanej konstrukcji, zapewniającej stabilność, precyzję prowadzenia i niespotykaną wydajność.

Nowy napęd plug-in hybrid oparty na technologii hybrydowej piątej generacji został udoskonalony w każdym aspekcie, zyskując znacząco większą moc i wydajność. Silnik TNGA o pojemności 2,0 l wytwarza 152 KM (112 kW)* mocy i współpracuje z nowym elektrycznym silnikiem o mocy 163 KM (120 kW)*. Całkowita moc napędu wynosi 223 KM (164 kW)*, co w porównaniu ze 122-konnym napędem aktualnego modelu stanowi wzrost o ponad 80%.

Prius Plug-in Hybrid nowej generacji może na co dzień służyć jako auto elektryczne. Średni zasięg w trybie elektrycznym wynosi 69 km* to m.in. efekt zastosowania nowej baterii litowo-jonowej o pojemności 13,6 kWh. Jej ogniwa mają wyższą gęstość energii, dzięki czemu pomimo większej pojemności akumulator jest na tyle kompaktowy, że mieści się pod tylnym siedzeniem, obniżając środek ciężkości. Możliwości elektrycznej jazdy zwiększa opcjonalny panel fotowoltaiczny na dachu, generujący czystą, darmową energię. Panel słoneczny może wydłużyć zasięg auta w trybie EV maksymalnie o 8 km każdego dnia, a w czasie wielodniowego postoju jest w stanie nawet naładować baterię do pełna.

 

Ikoniczna sylwetka klina, która począwszy od drugiej generacji modelu jednoznacznie kojarzy się z Priusem, jest teraz bardziej sportowa i nowoczesna. W projektowaniu nadwozia najistotniejsze było uzyskanie naturalnego, niezakłóconego przepływu powietrza, dlatego postawiono na prosty, czysty design. Auto jest o 50 mm niższe i ma o 50 mm większy rozstaw osi. Jednocześnie nadwozie zostało skrócone o 46 mm do 4 599 mm i poszerzone o 22 mm, a szczyt dachu został przesunięty do tyłu. Dynamiczny charakter podkreślają duże, 19-calowe koła oraz nowy projekt przednich świateł o zdecydowanym wyrazie. Stylistyka tyłu jest zaakcentowana przez trójwymiarowy pas świetlny, skupiający uwagę na logo PRIUS.

 

Nowy projekt wnętrza

Wnętrze zostało zaprojektowane według nowej koncepcji „Island Architecture”. Podzielono je na trzy strefy – kokpit kierowcy, konsolę centralną i otoczenie. Kabina jest przestronna i wykończona stylowymi materiałami wysokiej jakości, podkreślonymi konsekwentnie zaprojektowanymi i rozplanowanymi akcentami.

Centralnym elementem kokpitu kierowcy jest 7-calowy wyświetlacz TFT LCD, którego umiejscowienie ułatwia korzystanie z niego bez odwracania uwagi od jezdni. Nowo zaprojektowana konsola centralna stawia na komfort, przejrzysty układ z minimalną ingerencją w pole widzenia kierowcy do przodu, praktyczność i styl. Składa się na nią niżej niż do tej pory umieszczony centralny ekran dotykowy i smukły panel sterowania klimatyzacją. Podświetlenie deski rozdzielczej jest powiązane z powiadomieniami systemu Toyota Safety Sense, sygnalizując ostrzeżenia poprzez zmianę kolorów.

 

Systemy bezpieczeństwa Toyota T-MATE

Nowy Prius otrzymuje najnowocześniejsze technologie bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy Toyota T-MATE, oferujące znacznie większe niż w poprzednim modelu możliwości wykrywania zagrożeń na drodze i aktywnego zapobiegania im. Toyota T-MATE zawiera najnowszą, trzecią generację Toyota Safety Sense (TSS), która daje możliwość pobierania aktualizacji online przez stałe podłączenie samochodu do internetu. Kolejne aktualizacje będą zawierały zarówno nowe wersje już posiadanych układów jak i zupełnie nowe systemy i funkcje.

Działanie Toyota Safety Sense 3. generacji opiera się na współpracy kamery i czujników radarowych z przodu auta. Nowa kamera o dwukrotnie większym zasięgu i szerszym kącie widzenia wcześniej wykrywa obiekty na drodze i uwzględnia więcej potencjalnych zagrożeń, w tym motocyklistów i obiekty na poboczu.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.

Odpowiedz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

*