Home / Aktualności / Prawdopodobna data premiery procesorów AMD Ryzen czwartej generacji

Prawdopodobna data premiery procesorów AMD Ryzen czwartej generacji

Oczekwiana przez fanów AMD jak Święty Gral czwarta generacja procesorów Ryzen zbliża się wielkimi krokami. Tak przynajmniej twierdzi jeden z respektowanych serwisów DigiTimes, który przewiduje, że premiera tych układów nastąpi około września 2020 r.

Procesory nazwane „Vermeer” będące  następcą układów „Matisse”, to wieloprocesorowe moduły AM4 składającymi się z maksymalnie dwóch matryc złożonych procesorów opartych na mikroarchitekturze „Zen 3” połączonych z matrycą kontrolera I / O. Oczekuje się, że chiplety „Zen 3” zostaną wyprodukowane przez TSMC w nowszym procesie technologicznym 7 nm – N7P lub N7 +. Największą zmianą projektową w „Zen 3” jest wyeliminowanie układu rdzeni procesora CCX, przy czym każdy chiplet ma wspólny blok rdzeni współużytkujący pamięć podręczną ostatniego poziomu. Oczekuje się, że wraz ze wzrostem prędkości zegara, układy te przyniosą pokoleniowy wzrost wydajności i ceny.

Zakłada się ponadto, że 8-rdzeniowe procesory „Renoir” oparte na „Zen 2” zadebiutują dla podstawki AM4 w 2020 roku, zastępując czterordzeniowe APU Ryzen 3000 z serii „Picasso”. Jest to szczególnie ważny produkt dla AMD, ponieważ oczekuje się, że będzie on konkurował z 6 rdzeniowymi / 12-wątkowymi procesorami Intel Core-i5 10 generacji  pod względem cen, oferując jednocześnie więcej rdzeni (8-rdzeni / 16-wątków) i szybszy zintegrowany układ graficzny iGPU.

Linia procesorów Ryzen czwartej generacji z gniazdem AM4 zostanie oddana wraz z płytami głównymi AMD z serii 600, oferując kompatybilność dla „Vermeer” i „Renoir”. Początkowo oczekiwano, że AMD zaprezentuje te procesory na targach Computex w 2020 roku w czerwcu, ale sam Computex został przełożony na koniec września. Ten termin byłby więc znakomitą okazją do pokazania nowych układów, które trafiły by do sprzedaży jeszcze przed końcem tego roku.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.