Home / Aktualności / Pozew przeciwko Sony na sume 5,9 miliarda dolarów

Pozew przeciwko Sony na sume 5,9 miliarda dolarów

Jak podaje Sky News, rzecznik praw konsumentów Alex Neill wszczął pozew przeciwko japońskiemu gigantowi Sony, który jest oskarżany o łamanie prawa konkurencji poprzez nadużywanie swojej siły rynkowej i narzucanie nieuczciwych warunków twórcom i wydawcom gier, tym samym podnosząc ceny sprzedaży tytułów dla konsumentów.

Część argumentu polegająca na „oddzieraniu ludzi” wynika z 30-procentowej prowizji, jaką Sony pobiera ze sprzedaży w PlayStation Store. Prowizje, które firmy pobierają od deweloperów sprzedających tytuły w swoich sklepach, od dawna są przedmiotem sporu, zwłaszcza jeśli chodzi o Apple, który również pobiera 30%. Epic, którego prawne spory z producentem iPhone’a są dobrze udokumentowane, lubi podkreślać, że pobiera od deweloperów tylko 12% prowizji.

Pozew w sprawie twierdzi, że konsumenci przepłacili łącznie pięć miliardów funtów (5,9 miliarda dolarów) w ciągu ostatnich sześciu lat za gry i DLC w PS Store. Mówi się, że ucierpiało około dziewięciu milionów ludzi. Jeśli roszczenie zakończy się powodzeniem, każda osoba może otrzymać od 80 do 663 USD odszkodowania.

Roszczenie opiera się na systemie pozwów zbiorowych opt-out wprowadzonym przez brytyjską ustawę o prawach konsumentów z 2015 r. Ułatwia konsumentom i przedsiębiorcom wnoszenie prywatnych powództw o odszkodowanie za szkody poniesione w wyniku naruszenia prawa konkurencji w imieniu całej grupy powodów. W tym przypadku użytkownicy PlayStation Store.

Partner prawny Natasha Pearman prowadząca sprawę, powiedziała: „Sony dominuje w cyfrowej dystrybucji gier PlayStation i treści w grach; wdrożyła strategię antykonkurencyjną, która doprowadziła do nadmiernych cen dla klientów, które są nieproporcjonalne do kosztów Sony świadczenie swoich usług.” 

Niemniej należy mieć na uwadze fakt, że w zeszłym miesiącu, Sony przekonało amerykański sąd do wyrzucenia innego pozwu, twierdząc, że PlayStation Store jest antykonkurencyjny. Pozew został oddalony, ponieważ powodom nie udało się udowodnić, że firma naruszyła ustawę Shermana, która zakazuje monopolizacji. Będzie zaskakujące, jeśli sprawa w Wielkiej Brytanii nie zostanie również odrzucona z podobnych powodów.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.