Home / Aktualności / Powrót z zaświatów czy powrót do przeszłości – Intel wznawia sprzedaż dwurdzeniowego Pentium G3420

Powrót z zaświatów czy powrót do przeszłości – Intel wznawia sprzedaż dwurdzeniowego Pentium G3420

Mówią, że nie można dwa razy umrzeć, jednak w przypadku procesora Intel Pentium G3420 może okazać się to możliwe. Intel wydał bowiem powiadomienie o zmianie produktu (PCN), który wcześniej został zaprzestany w produkcji (czasy Haswella). Wykonany w technologii 22 nm Pentium G3420 będzie miał nowe życie, a co za tym idzie będzie dostępny dla klientów do maja 2020 r., A ostateczne dostawy będą miały miejsce w grudniu tego samego roku. 

Jest to wyraźna próba ze strony Intela, aby zwiększyć dostępność części dla producentów OEM i producentów systemów, którzy byli już cytowani jako “rozważający AMD” ze względu zarówno na wzrost wydajności i wydajności ich procesorów, jak i na ograniczone dostawy Intela. Dla przykładu weźmy Della, który wskazał Intela jako główną przyczynę ich niższych niż oczekiwano przychodów.

22 nm Pentium G3420 z pewnością nie pobije rekordów wydajności (ma on bowiem 2 rdzenie / 2 Wątki, taktowanie 3.20 GHz i wspiera pamięci DDR3 1600MHz) i prawdopodobnie zainteresuje tylko użytkowników budujących tanie, niewymagające systemy. Takie posunięcie może też być spowodowane chęcią przesunięcia część zapotrzebowania z węzła 14 nm z powrotem na ten 22 nm, umożliwiając Intelowi nieznaczne zwiększenie przychodów (o ile można w tym przypadku o czymś takim mówić). Oczywiście nie jesteśmy pewni dlaczego ktokolwiek miałby budować system z tym procesorem zamiast np. Athlona 3000G od AMD, nikt nie zgadnie (procesor AMD wygrał on zarówno nagrody Dobrej jakości do ceny, jak i jest ogólnie jednym z bardziej polecanych układów obecnych na rynku.

Przyniesiony do świata żywych G3420 nie jest nawet układem w specjalnej edycji (jak np. Pentium G3258 Aniversary Edition (oferujący również dwa rdzenie aczkolwiek odblokowane, które można było podkręcić do ok. 4.5GHz przy dobrych wiatrach) czy Core i7-8086K oferującym 6 rdzeni / 12 wątków i zegary na poziomie 5GHz. Niemniej jednak, czas pokaże czy drugie życie poczciwego dwurdzeniowego Pentium było aktem rozsądku, czy gwoździem do trumny Intela.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.