Home / Komputery Stacjonarne / Karty graficzne / PowerColor Radeon RX480 Devil – karta graficzna nie tylko dla satanistów

PowerColor Radeon RX480 Devil – karta graficzna nie tylko dla satanistów

 

Czego jak czego, ale oryginalności karcie PowerColor Radeon RX480 Devil na pewno nie brakuje. To samo można powiedzieć o mocy dzięki taktowaniu  1336 MHz, i 1400 MHzw trybie Turbo.

Wróćmy jednak na chwilę do wyglądu samej karty, który jest dosłownie z piekła rodem, mając tu za przykład backplate z potężnym pentagramem, czerwona stylistyka czy trzy napisy Devil na wentylatorach z przodu. 

PowerColor Radeon RX480 Devil

Wyposażona w 8GB pamięci karta jest naprawdę podatna na podkręcanie, a to za sprawą potężnego radiatora z 6 rurkami cieplnymi oraz wspomnianym trzem wentylatorom. 8GB pamięci wystarczy co najmniej na komfortowe granie z rozdzielczości 1440p , mając na uwadze, że pamięć jest taktowana z częstotliwośćią 8GHz, co przekłada się z kolei na jej przepustowość wynoszącą 256 GB/s.

Jak się dowiadujemy Radeon RX 480 jest w stanie dostarczyć mocy 5.5 TFLOP, co jest znaczym osiągnięciem w porównaniu do Radeona R9 390X osiągającego pułap 400 GFLOPs więcej, lecz przy dosyć pokaźnym zużyciu energii (275W dla R9 390X vs 150W dla RX 480). Karty mają być dostępne zarówno w konfiguracji 8GB GDDR5 jak i 4GB GDDR5. Karta ma być wyposażona w trzy wyjścia DisplayPort oraz po jednymHDMI i DVI.

Warto wspomnieć, że karty Polaris, której Radeon RX480 jest przedstawicielem, wykorzystuje zarówno architekturę GCN 4.0 jak i FinFET w celu dostarczenia mniejszego zapotrzebowania na energię, mniejszego wycieku napięciowego oraz większej wydajności, w czym mają jej pomóc m.in. ulepszona wydajność shaderó, kompresja pamięci, planowanie wykorzystania sprzętu czy wczesne wywoływanie instrukcji.

Nie dosyć, że układy te będą w stanie dostarczyć do 1,7 raza więcej wydajności na Wat, to dodatkowo zagwarantują wykorzystanie nowych funkcji takich jak klasyczną rasteryzację w DirectX12.

Sugerowana cena PowerColor RX 480 Devil to 312 dolarów, nieco więcej niż referencyjna konstrukcja, aczkolwiek ze względu na to, że jest ona już przetaktowana oraz oferuje dodatkowy potencjał OC, warto zapłacić nieco więcej.