Home / Aktualności / Posiadasz kanał YouTube, który nie przynosi zysków? YouTube ma prawo go usunąć

Posiadasz kanał YouTube, który nie przynosi zysków? YouTube ma prawo go usunąć

Jeśli zastanawiacie się nad założeniem kanału YouTube albo już go posiadacie i próbujecie powiększyć bazę swoich subskrybentów bo nie jest obecnie za duża, to możecie mieć niebawem mały problem z uwagi na tzw. Terms & Condition czyli warunki korzystania z serwisu. Wśród nowych warunków czytamy, że platforma może teraz banować użytkowników, których uważa za „nieopłacalne”.

Dziwna zasada pojawiła się w nowych warunkach korzystania z usługi YouTube, które wysłano do użytkowników pocztą elektroniczną w miniony weekend. Pojawia się w sekcji „Zawieszenie konta i wypowiedzenie konta” w podtytule „Wypowiedzenie przez YouTube zmian usług”.

Dokładne sformułowanie nowych warunków, które wejdzie w życie w USA 10 grudnia, brzmi: „YouTube może zakończyć dostęp do konta lub dostęp konta Google do całości lub części Usługi, jeśli YouTube uzna, według własnego uznania, świadczenie Usługi na rzecz użytkownika nie jest już opłacalne z handlowego punktu widzenia. ”

Zmiany w Warunkach świadczenia usług mają sprawić, że będą „jaśniejsze i łatwiejsze do zrozumienia”, ale dla większości osób przyniosły odwrotny skutek. Zasadniczo oznacza to, że jeśli kanały nie zarabiają wystarczającej ilości pieniędzy, można je usunąć. Możliwość  do usuwania kont YouTube tylko dlatego, że nie są one wystarczająco opłacalne, oczywiście niepokoi wielu twórców. Jak zauważył jednak jeden z użytkowników Twittera @RageGoldenEagle (Twitter) ​​warunki te obowiązują w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EEA) i Szwajcarii od 22 lipca czyli przez dobrych kilka miesięcy.

Jak wspomnieliśmy wielu twórców treści, którzy z mniejszym szczęściem tworzą dla mniejszych społeczności mogą być teraz bliscy utraty środków do życia, pasji czy widowni. 

YouTube twierdzi jednak, że „nie zmienia się”. Rzecznik tego serwisu powiedział: „Wprowadzamy pewne zmiany w naszych Warunkach korzystania z usługi, aby ułatwić ich czytanie i zapewnić ich aktualność. Nie zmieniamy sposobu, w jaki działają nasze produkty, w jaki sposób gromadzimy lub przetwarzamy dane ani żadnych ustawień użytkownika. ”

Warunki te mogą być sposobem na usunięcie przez YouTube kanałów promujących mowę nienawiści, teorie spiskowe lub szkodliwe wiadomości, których treść nie jest wystarczająco ekstremalna, aby uzasadnić całkowity zakaz, ponieważ jest to mało prawdopodobne z komercyjnego punktu widzenia. Ale jeśli tak jest, należy to jasno wyjaśnić a nie pozostawiać to zadanie nam.

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.