Home / Aktualności / gry / Police Tactics: Imperio – czy strategie mogą jeszcze zachwycać?

Police Tactics: Imperio – czy strategie mogą jeszcze zachwycać?

police-tactics-imperio

Police Tactics: Imperio to gra, która z wielu względów nas zaciekawiła, aczkolwiek czy ta gra strategiczna osadzona w policyjnych realiach może zaciekawić też Was? Mamy nadzieję, że ta recenzja pozwoli nam odpowiedzieć na to pytanie.

Ta stworzona przez CyberphobX Ltd. oraz Entertainment GmbH strategia czasu rzeczywistego oferowana jest w języku polskim poprzez platformę Steam. To niewątpliwie duże usprawnienie, które może być szczególnie ważne dla młodszych użytkowników. Przyznam się szczerze, że już po kilkunastu godzinach spędzonych z grą inaczej zacząłem patrzeć na pracę stróżów prawa oraz organizację ich wysiłków.

W grze wcielamy się w szefa Policji, który po raz kolejny ma zmierzyć się z organizacją przestępczą, której nazwa wkomponowana została w tytuł gry, a więc Imperio. To właśnie ją mamy powstrzymać od deprawowania mieszkańców naszego miasta.

police-tactics-imperio-menu

 

Krótki trening, a później pełną parą

Dużym plusem, który zaobserwowałem, jest tryb samouczka pozwalającego zapoznać się z grą, jednostkami, zadaniami i innymi elementami występującymi w Police Tactics: Imperio. Samouczek jest naprawdę ciekawy, aczkolwiek bardziej doświadczeni gracze, którzy podchwycą podstawowe elementy gry nieco szybciej, mogą się poczuć znudzeni ilością owej pomocy jaka jest im oferowana. Niemniej jednak samouczek możemy w każdej chwili wyłączyć i przejść od razu do, co mi osobiście  się bardzo podoba.

 

Na początku gracz musi się zmagać z wieloma ograniczeniami w postaci czy to ilości czy samych typów jednostek, aczkolwiek w miarę postępów wszystko zostaje stopniowo odblokowane.

 

Ocena naszej pracy pod koniec dnia

Nasze poczynania w grze są wspomagane naprawdę potężną dawką statystyk, wśród których niepokojące (przynajmniej na początku) były te dotyczące budżetu. Po ukończeniu każdego dnia uzyskujemy także ocenę, a ta jest niezwykle ważna, gdyż słabe osiągi oznaczają straty finansowe, a co za tym idzie możliwość tylko dwukrotnej pomocy od rady miasta w postaci pożyczki.  Tym samym zwalczanie przestępczości i planowanie strategii dla osiągnięcia jak najlepszych wyników to jedno, a dodanie do tego elementu finansowego to drugie, co znacznie podnosi poziom trudność gry, jak i realizm, który jest naprawdę mocną stroną tej gry.

Za kolejny przykład odzwierciedlający rzeczywiste realia pracy policji możne fakt, że, większość przestępstw następuje w nocy. To samo tyczy się poszczególnych funkcjonariuszy, którzy mają określone specyfikacje i np. śledczy skutecznie przesłucha świadka, podczas gdy typowy funkcjonariusz może nam tylko popsuć statystyki, jeśli chodzi o wyciąganie informacji lub co gorsza nic nie osiągnąć w postępie śledztwa. 

Inną ciekawą rzeczą, którą można zaobserwować w Police Tactics: Imperio jest opcja ustawiania tras patroli oraz przesłuchiwanie przechodniów czy sprawdzanie poruszających się po naszych rewirach samochodów. Tu oczywiście mamy do wyboru zarówno patrole piesze, jak i te zmotoryzowane. Jeśli chodzi o patrole zmotoryzowane, to musimy pamiętać o uwzględnieniu kosztów ich utrzymania. Nieumiejętne krążenie bez celu po mieście może skutecznie uszczuplić nasz budżet. Odpowiednia strategia pod tym względem z pewnością zaowocuje skutecznym wyjaśnieniem kilku spraw i zamknięciem przestępców za kratkami, a przy okazji większą ilością gotówki w naszym budżecie.

Niektóre misje, aby w ogóle były dostępne, muszą zostać odblokowane poprzez spełnienie pewnych wymagań, w tym np. zatrudnienia odpowiedniego personelu. To z kolei może się wiązać z rozbudową naszej bazy czy parkingu- chyba rozumiecie już analogię. Gra, która z pozoru okazuje się prosta, potrafi zaskoczyć mnogością elementów, z których się składa, a bez których ciężko lub nawet niemożliwe jest ukończenie powierzonych nam zadań, czy w ogóle samej gry. Ukończenie niektórych misji oznacza przydzielenie nam nowego rewiru (dzielnicy), nad którym będziemy sprawować pieczę, tak jakby dostępne wcześniej nie były wystarczająco dla nas absorbujące.

Nasi podopieczni (czytaj Policjanci) mogą posiadać role takie jak patrolowanie, śledztwa, kontrola zamieszek, detektywistyczne, przenikanie w kręgi przestępcze czy zadania panowania nad sytuacjami związanymi z zakładnikami. Trzeba mieć to na uwadze przydzielając im dane obowiązki, bowiem niektóry sprawy wymagają policjantów o specyficznym, bądź wyższym poziomie doświadczenia (jak na poniższym zdjęciu sprawa posiada numer 4, tak samo jak nasz funkcjonariusz). Co więcej, otrzymywać będą oni z każdym dobrze wykonanym zadaniem punkty doświadczenia, które będziemy mogli rozdysponować, co pozwoli im na wspinanie się po kolejnych szczeblach policyjnej kariery. Uczestnictwo w akcjach zwiększa ponadto ich poziom doświadczenia, oraz daje szansę na zdobycie medalu. Wraz z postępami w grze, szczególnie wypełniając główne misje, uzyskamy dostęp do nowych pojazdów czy ulepszeń. 

Police Tactics Imperio 022

Rozgrywka jak wspominaliśmy odbywa się zarówno w czasie dnia, jak i w nocy, a same przejścia z uwagi na akcję schodzą na drugi plan.  Jeśli dołożymy do tego sprawy finansowe, to przekonamy się, że do ogarnięcia mamy całkiem sporo. Należy również wspomnieć, że tak jak w życiu, nasi funkcjonariusze otrzymują obrażenia, w związku z czym musimy też myśleć o ich zastępowaniu na czas rekonwalescencji.

Poziom bezpieczeństwa naszych dzielnic

Ciekawie też zostało rozwiązane przedstawienie poziomu przestępstw w postaci kodowania kolorami na mapie. Czerwony kolor oznacza duży poziom przestępstw, podczas gdy zielony bardzo niski – co jest całkiem logiczne i intuicyjne. Pozwala to w dużym stopniu na zsynchronizowanie naszych działań i lepsze efekty pracy naszych policjantów.

Interfejs użytkownika jest również dosyć prosty w obsłudze, co w połączeniu z samouczkami powinno spowodować, że także i mniej doświadczeni gracze nie będą mieli żadnych problemów z opanowaniem reguł rządzących tą grą. 

 

Grafika, muzyka i wszystko pomiędzy

Grafika w grze stoi na naprawdę wysokim poziomie tak samo jak jej oprawa muzyczna. Stonowany, klimatyczny podkład muzyczny pozwala skutecznie skupić się na planowaniu działań, a kiedy dochodzi do przestępstwa i nasi funkcjonariusze zaczynają działać, zmienia się on gwałtownie, co jeszcze bardziej podnosi zarówno tempo jak i realizm rozgrywki, oraz adrenalinę u gracza.

Jeśli można by się do czegoś przyczepić w kwestii audio-wizualnej, to polskie tłumaczenia tekstów (napisy) oraz angielskie kwestie dialogowe. Oczywiście nie ma też co za dużo oczekiwać, nie jest to przecież gra przygodowo-łamigłówkowa (jak np. Monkey Island), ale dialogi typu „Słucham sierżancie”, „W czym mogę pomóc” czy „w tej chwili zajmuję się ważną sprawą”, znacznie podniosłoby moim zdaniem jakość całości. Niemniej jak wspomniałem, to mały szczegół. 

Gra oferuje izometryczny rzut na świat Imperio, z możliwością przybliżania / oddalania i obracania go w celu lepszego odzwierciedlenia sytuacji. Jak byśmy się nie bawili ustawieniami w grze, graficzne szczegóły są naprawdę imponujące, a gra zarówno na GTX 750 Ti, jak i znacznie mocniejszym GTX 1060 w parze z procesorem 4820K i 16 GB pamięci DDR3, działała zaskakująco płynnie. No oczywiście nie jest to produkcja pokroju Crysis 3, aczkolwiek jak mieliśmy się okazję przekonać przy City Skylines, nawet takiego rodzaju produkcje potrafią poważnie obciążyć niejeden system.

Widok miasta nocą 

Podsumowanie

Szczerze powiedziawszy Police Tactics: Imperio zaskakuje pod wieloma względami. Po pierwsze, w wielu graczach może odżyć chęć powrotu do strategi, do tego tych osadzonych w policyjnych realiach. Po drugie, ci którzy się na tą grę zdecydują, z pewnością wciągną się na długie godziny.

Grę studia CyberphobX Ltd można kupić na Steamie za coś około 100 zł, co jak się w wypadku jej zakupu przekonacie, nie jest wygórowaną ceną, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę jakość i rozmiar tej produkcji. Co więcej, wszystko wydaje się niezwykle dopracowane i wraz z postępem w grze może powodować coraz większy niedosyt, aczkolwiek nie w złym tego słowa znaczeniu. Niedosyt ten powodowany może być chęcią dalszego zagłębiania się w policyjno-kryminalistyczny świat, w związku z czym pozostaje mieć nadzieję na dalsze rozszerzenia do tej gry. Choć na razie nie ma żadnych informacji na temat potencjalnych rozszerzeń do Imperio, to mam wielką nadzieję, że takowe się pojawią. 

Cieszy fakt, że ktoś postanowił poruszyć temat strategii w sferze Policji, gdyż tak naprawdę w tego rodzaju grach zbyt dużo się nie dzieje. Gra z nieco innej beczki Theme Hospital, która z kolei traktowała służbę zdrowia (zresztą nieco po macoszemu), ma już ok. 10 lat.

Stopień skomplikowania dla początkowego gracza może wydawać się zbyt duży, aczkolwiek liczne samouczki pozwalają zminimalizować potencjalną frustrację do minimum. Grafika i muzyka, która po pewnym czasie schodzi na plan ze względu na rozwój akcji, również jest mocną stroną tej produkcji. To samo można z pewnością powiedzieć o systemie punktów doświadczenia dla naszych funkcjonariuszy, systemie zakupu pojazdów, sferze finansów naszego posterunku, motywacji w postaci wynagrodzeń od rady po ukończeniu misji, czy rozwiązaniu sprawy. Twórcy naszym zdaniem dobrze podeszli do tego tematu.

Podsumowując tę recenzję, można śmiało powiedzieć, że jest ona zaskakująco dobra. Lepsza niż wielu graczy może przypuszczać, czego dowodem jest wiele godzin, które osobiście nad nią spędziłem. Tak więc jeśli lubicie strategie, nieco ekonomii oraz znudziły wam się typowe gry z tego gatunku, a do tego chcielibyście pograć w trybie pojedynczego gracza (gra nie oferuje trybu multiplayer), to Police Tactics: Imperio będzie grą, która w spełni wasze oczekiwania.

 

 

polecamy_gry_2017x

 

Police Tactics: Imperio to gra, która z wielu względów nas zaciekawiła, aczkolwiek czy ta gra strategiczna osadzona w policyjnych realiach może zaciekawić też Was? Mamy nadzieję, że ta recenzja pozwoli nam odpowiedzieć na to pytanie. Ta stworzona przez CyberphobX Ltd. oraz Entertainment GmbH strategia czasu rzeczywistego oferowana jest w języku polskim poprzez platformę Steam. To niewątpliwie duże usprawnienie, …

Ocena końcowa

Grafika
Oprawa dźwiękowa
Grywalność
Ocena Ogólna

Polecam!

Podsumowanie : Gra lepsza niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Dobre podejście do pomocy początkującemu graczowi oraz dopracowanie najmniejszych szczegółów powoduje, że można ją polecić dosłownie każdemu.

Twoja ocena: 4.15 ( 1 votes)
83

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.