Home / Aktualności / gry / Pokemon Go – poradnik dla początkujących

Pokemon Go – poradnik dla początkujących

Pokemon Go

Oczekiwania popularności Pokemon G0 – mobilnej wersji hitu Nintendo przerosły chyba oczekiwania samych twórców, czego dowodem jest rosnąca liczba graczy a także krajów, w których ta gra jest już dostępna. Większą popularność można wypatrywać w tym, że gra jest darmowa na iOS i Android, oraz że nie ogranicza się tylko i wyłącznie do platformy Nintendo.

Jeśli zawitaliście właśnie na stronę tego poradnika, to najprawdopodobniej chcecie dołączyć do rzeszy łowców Pokemonów, w czym mamy nadzieję wam pomóc.

W ciągu ostatnich kilku lat liczba wszystkich Pokemonów rozrosła się do oszałamiającej liczby 751 oraz obejmuje potworki od krytersów, przez ptaki, fantastyczne postacie a na osobnikach przypominających obcych skończywszy. Niemniej jednak w grze mamy do dyspozycji 251. 

Pokemon Go to nie tylko kolekcjonowanie, lecz również trening Pokemonów i odblokowanie nowych zdolności. Te ostatnie pozwolą im łatwiej zwyciężać walki, których doświadczą, dając nam poczucie, że gramy w RPG a nie zwykłą, typową gierkę mobilną.

Różnica między mobilną wersją Pokemonów a znaną z konsol Nintendo jest taka, że wykorzystuje ona rzeczywistość wirtualną i wymaga fizycznego chodzenia, czego rezultatem mogą być (ale nie muszą), zabawne lub niebezpieczne przygody graczy, o których pisaliśmy tutaj.

W Pokemon Go główną rolę pełni mapa, która prowadzi nas do konkretnych potworków, które zdobywamy rzucając w nie kulą Poke Ball. Drugim ważnym elementem jest nasza kamera w smartfonie (lub tablecie), która przedstawia wspomnianą rzeczywistość wirtualną. Należy też zaznaczyć, że do zabawy potrzebować będziemy konta Gmail, w związku z czym jeśli nie macie poczty w Google, radzimy zrobić to teraz.

Pokémon Go – wybór pierwszego Pokemona

Pokemon Go start

Tak jak we wszystkich grach z serii Pokemon, tak i w tu na początku musimy zdecydować się na naszego pierwszego stworka, aczkolwiek nasz wybór jest nieco ograniczony, gdyż obejmuje Squirtle – żółwiowatego osobnika, Charmander – połączenie dinozaura ze smokiem oraz Bulbasaur – roślinki z nogami.

Na szczęście początkujący użytkownicy nie muszą się martwić, że wybiorą źle, jako że wszystkie trzy wspomniane postacie oferują podobne możliwości, więc na naszego pierwszego wychowanka można zdecydować się bazując na jego wyglądzie.

Pikachu Pokemon Go

Istnieje możliwość rozpoczęcia gry z nikim innym jak Pikachu, legendarnym Pokemonem, pomimo tego, że gra oferuje nam wspomniane trzy. Kluczem do tego jest nie wybieranie żadnego z trzech wspomnianych na początku stworków, lecz odejście na dalszą odległość. Po krótkim czasie wszystko się zresetuje, a nam zostaną zaoferowane kolejne Pokemony. Należy powtórzyć wcześniejszy krok i odejść po raz kolejny od Bulbasaura, Charmandera i Squirtle. Po 4-5 razach odchodzenia od oferowanych nam stworów, tym razem zostaniemy obdarowani nie tylko trzema wspomnianymi ale i Pikachu, o którego nam przecież chodziło.

Jeśli wspomniane próby zdobycia legendarnego Pokemona nie powiodą się, należy zalogować się z nowego konta. Tym razem wszystko powinno obyć się bez najmniejszych problemów.

  

Rodzaje Pokémonów

rodzaje Pokemonow

Jak się można domyślać, wygląd naszych stworzeń to nie wszystko, jako że różnią się one głównie siłą czy słabościami. Wśród typów warto wspomnieć o normalny, waleczny, latający, trujący, naziemny, twardy, owad, duch, metalowy, ognisty, wodny, trawiasty, elektryczny, wróżka (medium), lodowy, smok, zły i czarodziej.

Każdy z wspomnianych powyżej typów charakteryzuje się przewagą (lub jej brakiem) względem konkretnemu, przeciwnemu Pokemonowi. Przypomina to po części grę papier i nożyczki, w któą zapewne większość z nas grała w dzieciństwie.

Zapamiętanie wszystkich pozytywnych i negatywnych zdolności naszych pokemonów graniczy z cudem (w związku z ogromną ich ilością), aczkolwiek do oczywistych należy przewaga wodnych stworków nad ognistymi, czy ognistych nas trawiastymi w walce. Wraz z praktyką przyjdzie łatwiejsze zapamiętanie ich, a więc jak się domyślacie, nie należy się zbytnio na początku tym przejmować.

 

Moce i ewolucje

powerup evolve Pokemon Go

Pokemon Go to nie poziomy doświadczenia, lecz możliwość zdobywanie pyłu zdobywanego poprzez łapanie poszczególnych Pokemonów, oraz słodyczy (candy), które można posiąść zdobywając stworki tego samego rodzaju.

Ewolucja, to z kolei wykorzystanie wspomnianych słodyczy, które pozwalają im się przekształcić w inne, silniejsze Pokemony. W tym miejscu należy wspomnieć, że większość z stworków może ewoluować przynajmniej raz, to część posiada wielokrotne możliwości transformacji, czego przykładem jest Charmeleon najpierw przekształcający się w większego, bardziej wściekłego stwora, a następnie przechodzącego w Charizard, smokopodobną, skrzydlatą kreaturę.

 

Tworzenie kolekcji Pokemonów

Niezaprzeczalną zaletą Pokemon Go jest to, że aby zdobywać specyficzne rodzaje potworków, należy ich szukać w miejscach gdzie normalnie by występowały, a więc wodne w okolicach rzek i zbiorników wodnych. Część z nich nie będziemy musieli szukać daleko, ogród czy pobliski las może być w sam raz na łatwe ich zdobycie.

Podczas tworzenia naszej kolekcji nie warto skupiać się na zwiększaniu zdolności jednego z naszych wychowanków, lecz dążyć do posiadania jak największej liczby Pokemonów różnego rodzaju. Ze zwiększaniem możliwości stworków wiążą się tzw. siłownie, o których więcej nieco później.

Pokemon Pokemonowi nie równy, także jeśli chodzi o kwestie ich rozwoju (evolve).Gdy więc chodzi o Evee, może on się przekształcić w jednego z trzech stworków – Flareon (ogień), Vaporeon (woda) lub Jolteon (elektryczność). Gdy więc zdobędziecie wystarczającą ilość cukierków Evee, jesteście gotowi na przemianę. Dla przypomnienia słodką walutę zdobywamy odsyłając dane Pokemony z powrotem do Profesora.

Aby nasz Evee zmienił się więc w jednego z powyższych Pokemonów należy zmienić jego imię na Pyro (zmiana w Flareona), Rainer (zmiana w Vaporeona), czy Sparkly (zmiana w Jolteona) przez kliknięcie na ikonkę ołówka, OK, a następnie użycie opcji rozwoju (evolve). Tak, to takie proste.

Pokemon jajka

Kolejną metodą na powiększenie swojej kolekcji jest „wysiadywanie” jajek poprzez przejście konkretnego dystansu w rzeczywistym świecie. Przechodząc 2, 5 lub 10 kilometrów odda do naszej dyspozycji jednego stworka na jedno jajko. Czym dłuższy dystans, tym szansa na lepszego Pokemona, aczkolwiek wymaga większego wysiłku.

W grze istnieją dwa typy inkubatorów – normalny, którego żywotność jest nieskończona (aczkolwiek jajka wysiadują się nieco dłużej) oraz specjalny w kolorze niebieskim (szybsza inkubacja stworków). Tak jak jajka, tak inkubatory można kupić w sklepie, jednak można również zdobywać w Pokestop oraz czasami gdy zwiększy się nasz poziom.

Warto mieć na uwadze, że ilość miejsc na jajka w naszym plecaku jest ograniczona do 9. W związku z tym nie radziłbym wykluwanie Pokemonów jedynie z 10 km jajek, a próbę pozbycia się 2 i 5 km o ile to możliwe w pierwszej kolejności aby zrobić miejsce na 10 kilometrowe. Drugim powodem do wykluwania „krótko dystansowych” jajek to to, że także i one umożliwiają uzyskanie niespotykanych stworków, a ponadto dają nam doświadczenie i cukierkową walutę.

Nie należy też zapominać o innych metodach zdobywania Pokemonów, wśród których znajdują się np. Lure Module (przywołujący w dane miejsce egzotyczne stworki). Możemy tego modułu użyć sami, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze to, że nie jest to ograniczone wyłącznie do nas. W związku z tym gdy na mapie zobaczymy iskrzące się różowe miejsca, możemy się w nie udać aby skorzystać z darmowej szansy na jakiegoś stworka.

Na naszej mapie, w prawym dolnym rogu znajduje się pasek z trzema Pokemonami znajdującymi się w sąsiedztwie. Gdy na niego klikniemy będziemy mogli zobaczyć, czy dane stworzenie jest blisko, czy może nieco dalej (zerowe kroki oznaczają bardzo bliską lokalizację).

 

Klany

Pokemon Go zawodnik

Kiedy to nasz zawodnik osiągnie 5 poziom doświadczenia, profesor Willow zapozna nas z klanami. Wtedy to będziemy mogli wybrać jedną z opcji Instinct, Mystic, lub Valor,  a przez to reprezentować jedną z frakcji. Każda ma unikalne cechy, należy się z nimi zapoznać i zdecydować, która odpowiada bardziej naszej preferencji. 

Gdy Siłownia jest przez nikogo zdobyta możemy ją „okupić”, albo gdy jest zdobyta przez nasz klan, wtedy nasz Pokemon może być w niej trenowany, a jego umiejętności podnoszone. Jeśli natomiast Siłownia jest już zdobyta przez klan przeciwny, wejście do niej oznaczać będzie walkę.

 

Walka

Pokemon Go Pidgey

Walka to ważny, aczkolwiek nie najbardziej istotny element Pokemon Go, gdyż aby zdobyć Pokemona nie musimy o niego (lub z nim walczyć), lecz po prostu rzucić w niego kulką Poke Ball. Jak tylko spostrzeżemy jakiegoś rzucamy kulką i jeśli trafimy to go zdobywamy. Co niezmiernie ważne – starajcie się celować dobrze, gdyż liczbę kulek mamy ograniczoną. Pocieszeniem może być fakt, że za pojawianie się w punktach Pokestop możemy je uzupełnić, tak samo jak kupując w sklepie za prawdziwe pieniądze.

W tym miejscu należy wspomnieć, że jest możliwe iż po złapaniu stworek z kulki ucieknie. Czym bardziej unikalne stworzenie, tym szansa na jego niesforność i chęć ucieczki. Szansę na rebelię można zmniejszyć celując precyzyjnie i używając Razz Berries. Na uwadze należy też mieć to, że zielone kółko nadanym Pokemonie podczas jego łapania oznacza łatwiejsze jego schwytanie, pomarańczowe nieco trudniejsze, zaś czerwone najtrudniejsze.

zlapanie pokemona

Niemniej jednak walka to nie tylko wspomniane zdobywanie Pokemonów, ale też rywalizacja z przeciwnikiem w „siłowni”, w której nasi podopieczni staną przed nie lada zadaniem. Jeśli już dojdzie do walki, przy pomocy pojedynczego puknięcia palcem w przeciwnego Pokemona zastosujemy normalny atak, zaś gdy pukniemy i przytrzymamy atak mocniejszy. Gdy chcecie zrobić unik, należy przejechać palcem w lewą lub prawą stronę. 

Gdy uda wam się przejąć daną siłownię uzyskacie punkty prestiżu, a co 21 godzin punkty obrońcy w tym bonusowe monety Poke Coins oraz Stardust. Utrzymując danego Pokemona zwiększy nam punkty XP, gdy zdecydujemy się walczyć z przeciwnymi stworkami. Chciałbym także wspomnieć, że mocne siłownie (z dużą ilością punktów prestiżu) wymagają wielokrotnego zdobycia, zanim owe punkty przejdą na nasze konto.

Zdobywając inne Siłownie należy mieć na uwadze aby nie zostawiać swojego najsilniejszego zawodnika w Siłowni, którą bronimy. Będąc przy własnych siłowniach nie zapomnijcie o ciągłym treningu waszych stworzeń, jako że podnosi to punkty prestiżu oraz zwiększa ilość możliwych obrońców. Poza tym trening zwiększa twoje punkty doświadczenia, bez względu na to czy wygrasz czy też przegrasz.

Jeśli trenujemy naszego zawodnika w walce z innym z naszego klanu, nawet po przegranej nie będziemy musieli odczekiwać tzw. okresu odpoczynku. Pamiętaj też, że Pokemona, którego umieścisz w Siłowni odzyskasz dopiero wtedy gdy przegra on walkę, aczkolwiek powróci on do ciebie z obrażeniami – tudzież wymagać będzie okresu leczenia zanim ponownie będziesz mógł go użyć.

W związku z tym, że możliwe jest przechowywanie tylko jednego Pokemona w jednej Siłowni, pamiętaj aby wykorzystać swoje 10 stworków (jeden na każdą Siłownię), w celu wygenerowania 10 monet i 500 Stardust co 21 godzin. W celu uzyskania wspomnianego bonusu należy kliknąć w tarczę znajdującą się w prawym górnym rogu Sklepu.

Na uwadze należy mieć również to, że atakując przeciwną Siłownię walczyć będziemy z najsłabszym jej obrońcą, a następnie z silniejszym itd. Drugą istotną rzeczą jest to jaka siła zwalcza jaką, tzn. woda pokonuje ogień, ogień trawę,trawa wodę itd. Istotną rzeczą przemawiającą za wspólnym atakiem Siłowni z innymi graczami z tej samej frakcji jest to, że obrońca będzie musiał odpierać wiele ataków jednocześnie, co zwiększy nasze szanse na zdobycie danego garnizonu.

Podczas walki radził bym skupić się na dokonywaniu największej możliwie liczbie ataków zamiast traceniu czasu na uniki. Czasami są one konieczne, ale ich ilość należy wyczuć mając na uwadze statystyki naszego jak i przeciwnego zawodnika.

 

Siłownie

Pokemon Go Silownia

Siłownie, to w grze Pokemon Go miejsca próby w realnych lokalizacjach (często niedaleko znanych budynków, miejsc spotkań lub podobnych), w których rezyduje obrońca, zaś naszym zadaniem jest jego pokonanie i zdobycie „twierdzy”, która należała dotychczas do czerwonego, niebieskiego lub żółtego zespołu.

Aby móc się zmierzyć z innymi Pokemonami kontrolowanymi przez graczy, należy osiągnąć 5 poziom doświadczenia, który jak wspominaliśmy wiąże się z chodzeniem po świeżym powietrzu i zdobywaniu stworków i innych aktywności w grze. Po tym możemy dołączyć do czerwonego, niebieskiego i żółtego zespołu, dla którego zdobywać będziemy siłownie (miejsca próby).

Gdy wygramy walkę z obrońcą danej siłowni, zdobędziemy cenne punkty doświadczenia pomagające w dalszym wspinaniu się po szczeblach drabiny doświadczenia, a także da nam możliwość zostawienia naszego Pokemona, który będzie bronił danej lokalizacji. Takie rozwiązanie jest dla nas bardzo korzystne, gdyż średnio co 21 godzin otrzymamy z danego miejsca monety Pokecoins, które można wykorzystać w growym sklepie, ponad pył pomagający nam zwiększać doświadczenie naszych podopiecznych.

Jeśli chcenie podnieść możliwości swoich Pokemonów, należy je trenować poprzez walki w kręgu stworków z jednego zespołu (czerwonego, niebieskiego, żółtego). To z kolei dodaje prestiżu oraz umożliwia osadzenie dodatkowych kreatur w danej siłowni (lub jak niektórzy nazywają „bazie).

 

Porady ogólne

  • Metodą na zdobycie większej ilości kulek Pokeballs jest odwiedzenie punktów Pokestops. Jeśli jednak planujemy zostać w ich otoczeniu nieco dłużej, będziemy mogli zdobyć większą ilość kulek, w związku z tym, że gra odśwież ich wydawanie co 5 minut. W ten sposób poświęcając nieco czasu można zdobyć kulki bez wydawania prawdziwej waluty.
  • Jak wspominałem ilość miejsc w plecaku jest ograniczona. Można je powiększyć, ale wymaga to wydania nieco grosza. Jeśli chcemy tego uniknąć warto zastanowić się co do plecaka pakujemy poprzez zdecydowanie czy wszystkie dane nam rzeczy z Pokestops są warte uwagi. Jeśli jednak dojdzie do przepełnienia plecaka, warto użyć mikstur uzdrawiających (pod warunkiem, że nie walczymy zbyt często w siłowniach), używanie przywoływaczy Pokemonów itp.
  • Podkręcając kupkę podczas rzucania jej w Pokemona (przytrzymaj palec na kulce, zacznij robić kuliste ruchy) w przypadku celnego rzutu da nam specjalny bonus doświadczenia.
  • Używając Razz Berrys (malinek) zwiększa nasze szanse na łatwiejsze zdobycie Pokemona.
  • Czym większy poziom naszego trenującego, tym większa szansa na odnalezienie „rzadszego” Pokemona lub takiego z większym CP.
  • Wyłączenie funkcji „sztucznej rzeczywistości” zwiększy szanse na łatwiejsze chwytanie (suwak w prawym górnym rogu).
  • Łap tak wiele takich samych Pokemonów ile to możliwe – używając opcji transferu do Profesora Willow da nam cukierki, które z kolei można wykorzystać do ewoluowania. Przy transferowaniu zaś pamiętaj, aby nie wysyłać Pokemonów z największym CP, nawet tych podstawowych.
  • Używaj przywoływaczy Pokemonów (Intense) także w ruchu uraz w otoczeniu terenów zielonych. Zwiększy to dodatkowo szanse na schwytanie pokemona, szczególnie, że metoda ta działa tylko 30 minut.
  • Pokonanie nawet jednego Pokemona w danej Siłowni obniży jej prestiż, a przez to ilość możliwych obrońców. Walcz więc jeśli masz nawet nikłe szanse na wygraną, a szczególnie gdy masz u swojego boku wsparcie znajomych lub innych graczy z tego samego klanu.
  • Gdy wykluwacie jajka chodząc nie zapomnijcie włączyć funkcji oszczędzania energii w ustawieniach, a następnie przekręcenie smartfonu do góry nogami. Wygasi się wtedy ekran, aplikacja nadal będzie uruchomiona, a wy nie będziecie zmuszeni chodzić wpatrując się w swoje urządzenie.

 

Mam nadzieję, że poradnik do Pokemon Go ułatwi wam rozpoczęcie swojej przygody z grą, która zdobyła serca milionów graczy na całym świecie, a studiu, które ją stworzyło miliony dolarów zysku.

 W miarę możliwości postaram się uaktualnić ten poradnik gdy sam zdobędę więcej doświadczenia z grą. Tak czy inaczej życzę wam powodzenia i by może do zobaczenia. Niech moc Pikachu będzie z wami!

Oczekiwania popularności Pokemon G0 – mobilnej wersji hitu Nintendo przerosły chyba oczekiwania samych twórców, czego dowodem jest rosnąca liczba graczy a także krajów, w których ta gra jest już dostępna. Większą popularność można wypatrywać w tym, że gra jest darmowa na iOS i Android, oraz że nie ogranicza się tylko i wyłącznie do platformy Nintendo. …

Ocena końcowa

Grywalność

Hit!

Podsumowanie : Wciągająca gra Pokemon Go to zaprzeczenie połączenia prostoty z funkcjonalnością. Nigdy nie byłem fanem dziwnych stworków, aczkolwiek gra wykorzystująca sztuczną rzeczywistość wciągnęła mnie. Nie musisz wydawać pieniędzy by cieszyć się jak dziecko celując kulkami w Pokemony. Jedynym minusem jest to, że czasami wyglądasz co najmniej śmiesznie łażąc ze smartfonem w ręku tak jak setki innych graczy.

Twoja ocena: 4.9 ( 1 votes)
90