Home / Aktualności / Podkręć procesory Intela nie pochodzące z rodziny K dzięki płytom ASRock B460 i H470

Podkręć procesory Intela nie pochodzące z rodziny K dzięki płytom ASRock B460 i H470

Wydaje się to być już tradycją, że jeden z producentów (w tym przypadku Intel) nie przychyla się do pewnych praktyk, a producent płyt głównych (ponownie ASRock) wychodzi z rebelią. Jak wiadomo Intel wydzielał procesory i chipsety, które im towarzyszą, na te z możliwością podkręcania i nie do podkręcenia. Oznacza to, że tylko procesory „K” mogą zostać podkręcone. W najnowszej generacji dotyczy to tylko niektórej części tej linii procesorów K, takich jak Core i9-10900K, i7-10700K, i5-10600K itp. Te procesory można było przetaktować tylko na jednej płycie głównej opartej na chipsecie „Z”, np. Z390 i Z490. Wydaje się jednak, że ASRock opracował nową technologię, która przetaktuje procesory inne niż K na płytach głównych innych niż Z, co jest dość imponujące.

Nazywana technologią Base Frequency Boost (BFB), pozwoli na podkręcenie procesorów innych niż K na chipsetach takich jak B460 i H470. Jak to zadziała? Cóż, ASRockowi udało się wykorzystać TDP procesoróa i sprawić, że zaczną działać w trybie PL1, co zwiększa TDP procesora z 65 W i zamienia go w bestię TDP o mocy 125 W. Będzie to oczywiście zależało od użytkownika i zależy od sprzętu użytkownika, co oznacza, że ​​jeśli twój system chłodzenia nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością ciepła generowanego przez podkręcony procesor, jest mało prawdopodobne, że osiągną szczytowe zegary, na które ASRock może wygenerować. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.