Home / Aktualności / PlayStation 5 pojawi się na Święta

PlayStation 5 pojawi się na Święta

Konsola nowej generacji Sony będzie nosiła nazwę „PlayStation 5” i zostanie wydana pod koniec 2020 roku a najprawdopodobniej w okresie świątecznym przyszłego roku. Uznając, że nie jest to najbardziej oszałamiająca nazwa w poście na Europejskim blogu PlayStation, prezes Sony SIEE i prezes globalnej sprzedaży i marketingu, SIE, Jim Ryan powiedział:

„Te aktualizacje mogą nie być wielką niespodzianką, ale chcieliśmy je potwierdzić dla naszych fanów PlayStation, ponieważ zaczynamy ujawniać dodatkowe szczegóły dotyczące naszej wizji na następne pokolenie.”

Wiadomość ta pojawiła się wraz z ujawnieniem zupełnie nowego kontrolera, który będzie dostarczany wraz z PS5, zawierającym „dotykowe sprzężenie zwrotne” (haptic feedback) – porównywalny do tego jaki jest w obecnych iPhonach – zamiast tradycyjnego force feedback, a także przeprojektowane wyzwalacze L2 i R2 .

Wygląd wersji developerskiej. Czy konsola Sony będzie wyglądała tak „kosmicznie” czy zachowa tradycyjny wygląd – czas pokaże

Wiele źródeł podaje ponadto, że konsola PS5 jest w fazie pełnego rozwoju, ale szczegóły dotyczące daty premiery są w najlepszym razie bardzo optymistyczne. Wiemy jednak, że wiele nadchodzących hitów, takich jak Cyberpunk 2077, będzie miało pełne wsparcie dla nowej konsoli, w tym tej od Sony. Nie jest to jednak jedyny tytuł cross-genowy jakiego oczekują gracze – That Last of Us: Part 2, Control i Red Dead Redemption 2, powinny również w pełni wykorzystać moc nadchodzącej PS5.

Mając to na uwadze, w okresie poprzedzającym datę premiery PS5, Sony złagodziło swoją pozycję w zakresie kompatybilności wstecznej, mówiąc, że ta funkcja jest „absolutnie kluczowa” do przeniesienia wiodącej na rynku bazy graczy PS4 na nową konsolę.

Jeśli chodzi o krok w górę od obecnej generacji, PS5 ma mieć niestandardowy procesor graficzny AMD z obsługą ray tracingu i rozdzielczością 8K – chociaż będzie nadal kompatybilny z zestawem PSVR. To po raz kolejny potwierdza prace AMD nad układem graficznym będącym w stanie konkurować z RTX Nvidii oraz umacniającą się pozycję czerwonych na rynku konsol i układów CPU / GPU. 

Nowy dysk SSD PS5 ma również znacznie skrócić czas ładowania w grach. Jednak to nie jest zaskoczeniem. Także kolejna konsola Microsoftu Xbox (2?) ma być wyposażony w podobne podzespoły w tym CPU i GPU od NVIDII oraz szybki i pojemny dysk SSD. W przeciwieństwie do Microsoftu (który najprawdopodobniej dołoży do konsoli kontroler Elite 2), tak Sony przemodelowało i udoskonaliło swój, dzięki czemu nowa konsola otrzyma dodatkowy powiew świeżości.

Jeśli chodzi o cenę, Mark Cerny, architekt PlayStation powiedział, że RRP będzie „atrakcyjna”, biorąc pod uwagę funkcje, które zaimplementowano w PS5. Jeśli mielibyśmy celować w jakiś pułap to byłaby to równowartość 499-599 dolarów. Jest to naszym zdaniem cena jaką typowy gracz byłby w stanie zapłacić. Nie jest chyba też zaskoczeniem, że w dzisiejszych czasach nie zarabia się na sprzęcie, a na oprogramowaniu w tym usługach streamingu gier oraz samych grach sprzedawanych detalicznie. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.