Home / Aktualności / PlayStation 4 Pro może być teoretycznie szybsze niż Xbox One X

PlayStation 4 Pro może być teoretycznie szybsze niż Xbox One X

PS4 Pro

Choć zespół tworzący nadchodzącą konsolę Microsoftu Xbox One X szczyci się, że będzie ona najszybszą na rynku i zaoferuje graczom moc graficzną na poziomie 6 TFLOPs, to PS4 Pro może mieć asa w rękawie. Do tego bez konieczności odświeżania konsoli i wymiany podzespołów.

Podczas gdy obie konsole (Xbox One X / PS4 Pro) wyposażone są w układ AMD z rodziny Polaris, to produkt SONY posiada wsparcie technologii Rapid Packed Math (RPM) będącej niczym innym jak odpowiednikiem Hyper Threading (HT), którą stosują producenci procesorów (dokładnie Intel, bo u AMD nazywa się to SMT). Ta z kolei umożliwia podwojenie ilości operacji przy obniżeniu wymaganej precyzji. Tym samym aby uzyskać większą moc wystarczy obniżyć precyzję np. z 32 do 16-bitowej.

Tym sposobem PlayStation 4 Pro może uzyskać wzrost mocy graficznej z 4, teraflopsa do 8.4 teraflopsów, przewyższając deklarowaną przez Xbox One X. No tak, ale Microsoft może też tak zrobić, prawda? No nie zupełnie, ponieważ zdecydował się on nie uwzględnić tej technologii w procesie produkcyjnej nowej konsoli.

Jedynym problemem wynikającym z ewentualnego podwyższenia wydajności PS4 Pro może okazać się wsparcie deweloperów gier wykorzystujących RPM i obniżanie precyzji. Czy tak się stanie, o tym dowiemy się zapewne już niebawem po premierze Xbox-a One X.

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.