Home / Komputery Stacjonarne / Pamięci / Planujesz rozbudowę komputera lub dołożenie pamięci RAM – poczekaj!

Planujesz rozbudowę komputera lub dołożenie pamięci RAM – poczekaj!

 

pamieci ram 01

Nie od dziś wiadomo, że więcej to lepiej i w przypadku pamięci RAM w większości przypadków to się sprawdza. To samo tyczy się taktowania pamięci – znów szybsza jest lepsza jako, że zwiększamy wydajność całego komputera.

Podążając za zeszłorocznymi trendami oraz z otrzymanych przewidywań na ten rok można słusznie założyć iż pamięci przynajmniej do trzeciego kwartału tego roku będą utrzymywać wysoką cenę, lub nawet wzrastały. Tym samym z ekonomicznego punktu widzenia jeśli musicie wymienić, dołożyć pamięć do swojego komputera – radzimy poczekać przynajmniej do okolic października, a może nawet listopada.

W czerwcu zeszłego roku ceny 16 GB pamięci DDR4 wahały się w granicach 210 zł aby w okolicach sierpnia podskoczyć do 260 zł. To aż prawie 24 procent. W listopadzie ceny kształtowały się w okolicach 300 zł, a obecnie to koszt ok. 400-450 zł (znów 33-50 procentowy wzrost). Za tą sytuacją stoi duży popyt i mała podaż związana z niedostępnością pamięci na rynku. Można też winić zapotrzebowanie smartfonów (głównie tych z Androidem, które posiadają 4 a nawet 6GB). Producenci zatem skupiają się na tych urządzeniach, zmniejszając produkcję pamięci dla komputerów stacjonarnych.

Sytuacja jest podobna jeśli chodzi o dyski SSD, które po części dzielą technologie i moduły. Zatem i tu radzilibyśmy się powstrzymać z zakupem. Oczywiście jeśli macie nadmiar gotówki, to nie ma się czym przejmować.

Co więcej Nanya, jeden ze światowych liderów w produkcji pamięci zamierza w pierwszym kwartale zmienić proces technologiczny z 30 na 20nm, w związku z czym przejście pociągnie zmniejszone dostawy.

Nie wykluczone, że tak jak miało to miejsce w latach 1998 – 2002 mamy też do czynienia ze sztucznym utrzymywaniem cen, w rezultacie czego mieliśmy pozew zbiorowy. 12 lat później w 20016 rozpoczęło się rozdysponowywanie z puli 310 milionów dolarów przyznanych przez sąd USA, z czego 200 milionów miało trafić w ręce przedsiębiorstw i indywidualnych klientów. 

Co by za tym nie stało, radzimy wstrzymać się. Cierpliwi zostaną bowiem wynagrodzeni i w zamian będą mogli kupić więcej RAM-u lub pojemniejszy dysk SSD.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.