Home / Aktualności / Planowana 20 procentowa podwyżka cen układów TMSC spowoduje wzrost cen u Apple, AMD i innych

Planowana 20 procentowa podwyżka cen układów TMSC spowoduje wzrost cen u Apple, AMD i innych

Według raportu The Wall Street Journal – główny dostawca zaawansowanych układów logicznych TMSC dla takich producentów jak Apple, Qualcomm i AMD, planuje podnieść ceny swoich chipów nawet o 20 procent. Raport WSJ mówi o około 10 procentowym wzroście cen układów logicznych zbudowanych na najnowszych węzłach firmy (prawdopodobnie N7 lub nowszych), podczas gdy ceny chipów w starszych procesach mogą wzrosnąć o około 20 procent. Taki obrót rzeczy miałby bezpośredni wpływ na ceny nie tylko komputerów PC, ale także smartfonów i znacznej części branży ICT.

Wspomniany raport nie wspomina jednak, czy konkretni klienci, tacy jak Apple i AMD, odczują wpływ nowych cen, ponieważ duże zamówienia z ich strony zapewniają siłę przetargową w zakresie swoich kontraktów. Wyższe ceny spowodują jednak spustoszenie wśród mniejszych klientów zamawiających w oparciu o zapotrzebowanie, jak i firm planujących przyszłe produkty.

Należy zauważyć, że obecna sytuacja na rynku choć nie idealna, to wydaje się być znacznie lepsza niż ta z początku pandemii. W związku z tym producenci nie powinni się tym tłumaczyć podwyższając ceny swoich produktów. Niemniej jednak jeśli część z nas z powodu utrudnionej dostępności, izolacji w domu czy po prostu niecierpliwości płaci zawyżone ceny, producenci nie mają powodów do nie żądania wyższych kwot. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.