Home / Aktualności / gry / Pillars of Eternity – poradnik dla początkujących

Pillars of Eternity – poradnik dla początkujących

cover

Wydane niedawno Pillars of Eternity to ukłon w stronę starszych graczy – tych, którzy doskonale pamiętają klasyki takie jak seria Baldur’s Gate, Icewind Dale, czy też kultowy i uznawany przez wielu za najlepszy cRPG wszechczasów Planescape: Torment.

 

Będąc przedstawicielem nurtu zdecydowanie bardziej odległego od mainstreamu niż wszelkie “action RPG” pokroju marki Dragon Age, dzieło Obsidian Entertainment może momentami być aż za “staroszkolne”. Właśnie dla takich nowych (i zazwyczaj zwyczajnie młodszych) graczy powstał niniejszy poradnik.

 

Pillars of Eternity – porady ogólne

 

Jak się rzekło we wstępie, Pillars of Eternity jest grą mocno zakorzenioną w (jak to określają fani) złotym wieku gier cRPG. Z tego też względu, pomimo oczywistych unowocześnień i udogodnień, gra zdecydowanie bardziej przypomina stare klasyki niż najnowsze produkcje. Twórcy zdecydowali się na izometryczny rzut kamery, uniemożliwiający swobodne obracanie ekranu – ale za to w pełni funkcjonalny jest zoom, czyli opcja przybliżania i oddalania obrazu. Warto z niej korzystać, przykładowo oddalając kamerę podczas podróży lub walki, aby miec lepszy obraz pola bitwy.

 

Jeżeli nie lubisz czytania, to prawdopodobnie nie czytasz tego poradnika. I wybrałeś sobie dziwny gatunek gry – cRPG przyzwyczaiły nas, że tekstu w tego typu produkcjach jest naprawdę sporo i PoE nie jest wyjątkiem. Duża część tekstu nie posiada także czytającego go aktora, ale zwracanie uwagi na dialogi jest bardzo ważne – zdarza się, że niektórych informacji gra nie zapisze w dzienniku, ale wyłowienie ich z dialogów pozwala na prostsze ukończenie niektórych zadań.

pillars-of-eternity dziennik 

A propos dziennika – to świetne narzędzie, pełne wszelakich informacji potrzebnych do śledzenia wszystkich zadań: czy to tych z głównej linii fabularnych, czy też pobocznych. Poza informacjami na temat questów, znajdziesz tam również bestariusz, który bywa przydatny szczególnie na wyższych poziomach trudności, gdzie każda słabostka przeciwnika jest na wagę złota.

 

Z pewnością podczas gry zauważyłeś postaci niezależne z imionami ujętymi w złote tło – to część nagród z kampanii na serwisie Kickstarter. Osoby, które wsparły projekt za odpowiednią kwotę mogły się w ten sposób unieśmiertelnić. Dla nas oznacza to głównie to, że tego typu postaci możemy śmiało zignorować, bowiem nie wnoszą niczego do świata gry – czytanie ich opisów dusz można traktować jako dodatkową rozrywkę, jeśli akurat mamy na to ochotę.

 

Staraj się zawsze mieć maksymalną ilość zestawów obozowych. Na normalnym poziomie trudności są to cztery zestawy (na wyższych 2). Nie bój się z nich korzystać w sytuacjach tego wymagających, ale pamiętaj, aby zapasy uzupełnić przy najbliższej okazji.

 

Przy okazji odpoczynku: dopilnuj, aby nikt w Twojej drużynie nie był zmęczony. Niewielkie zmęczenie jeszcze nie jest powodem do zarządzenia natychmiastowego postoju i rozbicia obozowiska, ale każdy następny stopień zmęczenia jest poważnym uszczerbkiem na zdolnościach bojowych drużyny. Wypoczęci bohaterowie po prostu walczą lepiej.

 

Po kilkunastu godzinach z pewnością będziesz posiadać w ekwipunku sporo rozmaitego żelastwa, którego nie używasz. Sprzedaj ten złom, może za wyjątkiem unikatowych przedmiotów (np. tych posiadających własne nazwy). Pieniędzy nigdy za dużo, a nie ma sensu nosić ze sobą całej zbrojowni.

 

Po pewnym czasie warto zainteresować się tematem ulepszania oręża we własnym zakresie. Warto zerknąc do menu ulepszania – o ile raczej nie będziesz w stanie wykuć mistrzowskiej broni przed osiągnięciem końcówki gry, o tyle już poprawa zdolności bojowej danego oręża przeciwko konkretnemu typowi przeciwnika, czy też wzbogacenie obrażeń o żywioł, to rzeczy warte uwagi.

 

  1. Wstęp i porady ogólne
  2. Świat
  3. Walka
  4. Słowem zakończenia

 

O użytkowniku Oskar Kuźniak

Informatyk, pasjonat, ponad 5 lat doświadczenia jako dziennikarz growy dla dużych polskich serwisów. Tysiące newsów, recenzji, wywiadów, testów (w tym sprzętu) oraz organizacji społeczności i turniejów esportowych.