Home / Aktualności / Pierwszy system WiFi Mesh w standardzie WiFi 6 od TP-Link dostępny w sprzedaży

Pierwszy system WiFi Mesh w standardzie WiFi 6 od TP-Link dostępny w sprzedaży

Właściciele wielopokojowych mieszkań lub domów jednorodzinnych często mają problemy z zanikającym sygnałem sieci bezprzewodowej lub ze zbyt długim buforowaniem z uwagi na ich rozmiary lub grubość ścian. Sieć WiFi nie dociera do niektórych pomieszczeń lub jest za słaba, żeby sprawnie transmitować dane. Rozwiązaniem problemu może być najnowszy produkt TP-Link mesh z obsługą technologii WiFi 6Deco X60. Podobny system (aczkolwiek z nieco starszą technologią i z WPA2 mieliśmy okazję testować dla was jakiś czas temu – był to system Tenda Nowa MW3 AC1200)

System Deco X60 zapewnia zawrotne prędkości sięgające łącznie aż do 3000 Mb/s: do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz do 2402 Mb/s w paśmie 5 GHz. Model  oferuje WiFi w standardzie 802.11ax i sześć jednoczesnych strumieni danych, co przekłada się na niezwykłą przepustowość i pojemność sieci. W praktyce oznacza to, że można połączyć bezprzewodowo nawet ponad 100 urządzeń i swobodnie grać bez opóźnień w przesyle lub oglądać filmy w świetnej jakości 8K, ciesząc się nieskazitelnością obrazu i dźwięku nawet wtedy, gdy w tym samym czasie pozostali domownicy generują na swoich urządzeniach intensywny ruch danych.

W najnowszym meshu od TP-Link zastosowano także technologie  OFDMA oraz MU-MIMO, dzięki którym użytkownik otrzymuje zwiększoną wydajność i możliwość transmisji danych do jeszcze większej liczby urządzeń w tym samym czasie. Deco X60 wspiera najnowsze technologie takie jak Beamforming, kolorowanie BSS, antywirusa oraz QoS (Quality of Service), a ponadto posiada gigabitowe porty LAN do podłączenia urządzeń w tradycyjny sposób przy użyciu kabli.

Współpracujące ze sobą routery Deco X60 tworzą jednolitą sieć WiFi, dlatego podczas przemieszczania się po domu twój smartfon lub tablet zawsze połączy się z tym routerem, który oferuje najlepsze połączenie – bez przerywania transferu, buforowania czy spadków prędkości. Dzięki zastosowaniu protokołów roamingowych  802.11k/v/r połączenie kilku jednostek Deco X60 tworzy bardzo wydajną sieć bezprzewodową nawet w wielopiętrowym budynku. W razie potrzeby system można rozbudowywać o kolejne urządzenia.

Za bezpieczeństwo transmisji odpowiada szyfrowanie WPA3 oraz usługa TP-Link HomeCare, które zapewniają dostęp do w pełni personalizowanych funkcji i pozwalają użytkownikowi stworzyć bezpieczną sieć bezprzewodową dostosowaną do swoich potrzeb.  Dzięki rozbudowanym funkcjom kontroli rodzicielskiej zagwarantowanie bezpieczeństwa najmłodszym użytkownikom Internetu nigdy nie było tak proste.

Konfiguracja i zarządzanie Deco X60 są banalnie proste. Wystarczy zainstalować aplikację TP-Link Deco, dostępną na urządzenia z systemem Android i iOS, a następnie podążać za wskazówkami wyświetlanymi na ekranie smartfona.

Urządzenia Deco X60 są już dostępne w sprzedaży w zestawach po 3 sztuki. W najbliższych miesiącach pojawią się również zestawy obejmujące jedno lub dwa urządzenia. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.