Home / Konsole / Pierwszy prototyp Xbox One Project Scorpio ujrzał światło dzienne (specyfikacja i zdjęcia)

Pierwszy prototyp Xbox One Project Scorpio ujrzał światło dzienne (specyfikacja i zdjęcia)

Xbox One Project Scorpio prototyp

Pierwsze jednostki deweloperskie konsoli Xbox One – Project Scorpio pojawiły się u wybranych osób, a z nimi pierwsze zdjęcia nadchodzącej konsoli Microsoftu. Oczywiście pomimo faktu, że do premiery pozostało nieco ponad 6 miesięcy i sporo może się zmienić, jest spora szansa na to, że część rozwiązań trafi do finalnej wersji.

Xbox One Project Scorpio prototyp 01

Jak widać ze zdjęć, Scorpio bazuje w dużej mierze na Xbox One S (design), co bynajmniej działa na jego korzyść gdyż po pierwsze jest dosyć kompaktowy, a po drugie oznacza, że zasilacz w dalszym ciągu znajdować się będzie wewnątrz konsoli. Musimy powiedzieć, że wyświetlacz prezentujący ilość klatek i płynność gier jest naprawdę czymś, co chcielibyśmy aby trafiło do nas w dniu premiery. Jeśli by tak było, wspomniany wyświetlacz z pewnością mógłby prezentować inne niż tylko odnośnie FPS-ów dane.

Xbox One Project Scorpio prototyp specyfikacja

Razem ze specyfikacją osoby testujące Project Scorpio udostępniły specyfikację jednostek Development Kit, które jak możecie zobaczyć, dosyć znacznie różnią się od zaprezentowanej wcześniej. W związku z tym nasuwają się dwa pytania. Czy lepsza specyfikacja trafi do finalnej wersji, oraz jaki cel ma Microsoft oddając bardziej wydajną konsolę deweloperom, jeśli w takiej formie nie miałaby ona trafić do użytkowników końcowych.

Będąc świadomym tego, że z informacji, które do nas dobiegły, Scorpio będzie miał spory zapas mocy (konsola w trybie testowym obciążana była w ok. 2/3 mocy), częściowo nie dziwi, że model przekazany deweloperom posiała moc graficzną 6,6 TFLOPS (w prezentowanej wcześniej specyfikacji było to 6 TFLOPS).

Bardziej ważnym pytaniem jest to odnośnie dwukrotnie większej pamięci RAM – 24 zamiast 12 GB GDDR5. Nasze wątpliwości budzi też większy bo o mocy 330 W zasilacz (vs 245 W). Czyżby Microsoft chciał zwiększyć ogólną stabilność systemu? Ostatnią różnicą jest zastosowanie 1 TB dysku SSD w uzupełnieniu standardowego 1 TB twardziela. Tu można prawie ze 100 procentową pewnością stwierdzić, że ten dodatek nie trafi do finalnej wersji konsoli z uwagi na znaczny wzrost ceny, który by się z tym wiązał.

Tym samym kończymy niniejszy artykuł, mając nadzieję, że przed E3, na którym Microsoft ma oficjalnie zaprezentować Xbox One aka Project Scorpio, konsolę nowej generacji, doczekamy się większej ilości szczegółów, w tym zdjęć konsoli. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.