Home / Aktualności / Pięć nowych modeli płyt głównych Gigabyte wyposażonych w nowy chipset A620 stało się faktem (najprawdopodobniej)

Pięć nowych modeli płyt głównych Gigabyte wyposażonych w nowy chipset A620 stało się faktem (najprawdopodobniej)

Pięć nowych modeli płyt głównych Gigabyte wyposażonych w nowy chipset A620 stało się faktem (zakładając, że zgłoszenie ich do ECC nie zakończy  ich żywotu). Na podstawie nazwy można założyć, że jest to nadchodzący podstawowy chipset AMD dla płyt głównych z gniazdem AM5  mający zastąpić A520. Będzie to również pierwszy chipset z budżetowej serii A kompatybilny z pamięcią DDR5 i procesorami Ryzen serii 7000.

Producent ten wymienił pięć płyt głównych A620 w zgłoszeniu ECC, A620M D3H, A620M DS3H, A620M S2H, A620M H, A620M K. Opierając się na nomenklaturze „M”, możemy oczekiwać, że wszystkie te płyty główne będą korzystały z Micro-ATX, co jest popularny format dla budżetowych płyt głównych. Warto jednak zauważyć, że zgłoszenia ECC nie gwarantują, że wymienione produkty zostaną faktycznie wprowadzone na rynek.

Obecnie AMD oferuje dwa chipsety z serii B, które składają się na wszystkie zorientowane na użytkowników budżetowych płyty główne na AM5 o nazwach B650 i B650E. B650E to wariant z wyższej półki oferujący łączność PCIe 5.0 w podstawowym gnieździe graficznym i podstawowym gnieździe M.2. Podczas gdy B650 otrzymuje obsługę Gen 5 tylko w głównym gnieździe M.2 w celu cięcia kosztów. Drugim naszym założeniem jest to, że A620 prawdopodobnie całkowicie usunie obsługę PCIe Gen 5, ograniczając zarówno podstawowe gniazdo x16, jak i podstawowe gniazdo M.2 do prędkości PCIe Gen 4. Może to być korzystne dla A620, ponieważ wdrożenie obsługi PCIe Gen 5 jest drogie, a odcięcie jej powinno znacznie obniżyć koszty wymagane do zbudowania płyt głównych A620, które dla przypomnienia miały kosztować w granicach 125 dolarów (a realnie 160-190 dolarów).

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.

Odpowiedz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

*