Home / Aktualności / Phison PS5026-E26 czyli nowy kontroler dysków SSD NVMe dla PCIe 5.0

Phison PS5026-E26 czyli nowy kontroler dysków SSD NVMe dla PCIe 5.0

Nie wszyscy zdążyli się przesiąść na PCIe 4.0 a Phison zaprezentował już oczekiwaną wydajność swojego nadchodzącego kontrolera PS5026-E26, zbudowanego w celu wprowadzenia dysków SSD NVMe wykorzystujący PCIe 5.0. Firma pokazała wydajność kontrolera budując referencyjną konstrukcję SSD opartą na 1 TB pamięci TLC NAND firmy Micron. Nowy kontroler Phisona został zbudowany od podstaw w celu przyspieszenia obciążeń SSD nowej generacji – w tym technologie bezpośredniego dostępu oparte na Microsoft DirectStorage API, przyspieszane przez dwa rdzenie ARM Cortex-R5 i trzy autorskie akceleratory CoXProcessor 2.0 zbudowane w procesie 12 nm TSMC.

Wewnętrzne testy Phisona pokazują, że jego referencyjny dysk SSD osiąga prędkość odczytu sekwencyjnego ponad 12 GB/s w CrystalDiskMark, przy sekwencyjnym zapisie sięgającym nawet 10 GB/s – co stanowi 70% wzrost wydajności w porównaniu z najszybszymi na świecie dyskami SSD PCIe 4.0, które obecnie przewyższają przy prędkościach sekwencyjnych około 7 GB/s. Jeśli chodzi o wydajność 4K, jeden z najbardziej namacalnych wskaźników dla  typowego użytkownika, losowe odczyty są ustawione na około 16 000 IOPS, co daje możliwość ulepszeń dzięki dalszej optymalizacji oprogramowania układowego dla rzeczywistych produktów wysyłanych.

Co ciekawe, Phison wybrał format M.2 2580 dla swojego sprawdzonego dysku SSD, który ma nieco szerszą powierzchnię PCB i złącza, która nie jest wstecznie kompatybilna z gniazdami M.2 2280. Można się spodziewać, że dyski SSD oparte na kontrolerze Phison PS5026-E26 trafią na rynek jeszcze w tym roku – bliżej wypuszczenia przez AMD chipsetów z serii 600 dla platformy AM5 nowej generacji.

Źródło: Techspot

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.

Odpowiedz:

Lub

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

*