Home / Gry / Imprezy dla graczy / PGA 2015 – podsumowanie 10 już święta graczy

PGA 2015 – podsumowanie 10 już święta graczy

PGA 2015 banner

Dziesiąta, jubileuszowa edycja Targów Gier, Rozrywki i Multimediów POZNAŃ GAME ARENA za nami. Z całą stanowczością możemy zaliczyć ją do wielce udanych. Liczby mówią same za siebie.

  • 66 254 osób odwiedziło Targi Gier, Rozrywki i Multimediów POZNAŃ GAME ARENA
  • 850 akredytacji przyznanych dziennikarzom i twórcom internetowym
  • 800 stanowisk do gry, do pełnej dyspozycji zwiedzających
  • 130 wystawców, którzy przygotowali niezliczone atrakcje na swoich stoiskach
  • 8 pawilonów
  • 3 dni – trwały Targi PGA
  • 3 sceny, na których prowadzone były debaty, konkursy i turnieje.

 

Pierwsze godziny, pierwszego dnia targów napawały optymizmem. Gołym okiem można było dostrzec, że targi cieszą się dużym zainteresowaniem. Kolejne dwa dni potwierdziły nasze przypuszczenia, a hasło GRAMY GRUBO okazało się prorocze.

8 targowych pawilonów tętniło życiem. Dziesiątki tysięcy zwiedzających, w przeważającej części młodzieży, która grała, testowała, śpiewała, tańczyła, jednym słowem dobrze się bawiła. Bogaty program targów sprawił, że każdy centymetr hal targowych wypełniony był pozytywnymi emocjami. Na uwagę zasługuje również fakt, że PGA cieszyły się dużym zainteresowaniem mediów, które regularnie informowały o planowanych wydarzeniach.

Po raz kolejny okazało się, że tylko dzięki współpracy wszystkich podmiotów, począwszy od organizatora, przez wystawców, partnerów i media, możliwe jest przygotowanie wydarzenia na wysokim poziomie, które stanie się miejscem spotkań i ekscytacji ludzi, z różnych zakątków świata – powiedział Łukasz Wołonkiewicz, Dyrektor Targów PGA. Oprócz suto zastawionych stoisk, to co przykuwało uwagę, to również mnogość graczy, ludzi w różnym wieku, różnej płci i wyglądzie: cosplayerzy, rodziny z dziećmi, całe spektrum rozmaitych indywidualności.

 

Wśród wystawców

W jednym czasie i miejscu udało się zebrać czołowych i światowych producentów gier, elektroniki i akcesoriów. Każdy z nich przeżywał prawdziwe oblężenie.

Jak twierdzą wystawcy, to niesamowite uczucie stanąć twarzą w twarz z graczami i wypytać ich o preferencje, to w końcu dla nich tworzymy swoje produkty. Acer, Asus, AVM, Go Pro, Hama, Intel, Komputronik, LG, Madcatz, Steelseries, Techland, Tesoro, XBOX to tylko kilkoro ze 130 wystawców PGA.

 

Strefa Indie Games

Po raz kolejny pod dachami MTP gościliśmy niesforne „indyki”, młode i stażem i duchem studia developerskie, które zaprezentowały publiczności swoje najnowsze, najciekawsze i najpopularniejsze  gry komputerowe.

Strefa Indie zebrała w tym roku kilkudziesięciu twórców, którzy zaskakiwali nas swoją wyobraźnią i pomysłami. W związku ze znacznym rozwojem strefy Indie, chcąc uhonorować zapał twórców, ich pomysłowość i kreatywność,  

postanowiliśmy ogłosić plebiscyt na Najlepsze stoisko i odkrycie Indie Games.  W tym roku odbyła się jego druga edycja, a nagroda PGA Awards za Najlepsze stoisko Indie Games trafił do: SOS Sosowski. Natomiast największym odkryciem targów uznano – Kopanito All-Stars Soccerw wykonaniu studia Merixgames.

Strefa Indie to także zmagania w ekscytujących turniejach oraz panele dyskusyjne, traktujące o rynku gier, zarówno z perspektywy dotychczasowych dokonań jak i szans rozwoju. Gośćmi MAŁEJ SCENY byli niezależni twórców, którzy na żywo komentowali turniejowe potyczki.

 

Światowa liga

pga 2015 wot

Poza wystawą główną, największym i najbardziej prestiżowym punktem programu PGA był światowy turniej Word of Tanks, której organizatorem był Wargaming.net.

Tegoroczna edycja zorganizowana została pod nazwą Continental Rumble i zgromadziła najlepsze światowe zespoły oraz tysiące obserwatorów. Rozmach z jakim zrealizowana została cała oprawa turnieju przyprawiał o zawrót głowy, a na myśl przychodziły najznamienitsze sportowe turnieje.

W blasku fleszy, niczym na bokserski ring, wchodzili zawodnicy, którzy na oczach zgromadzonych fanów toczyli bitwy. Po raz pierwszy w historii, podczas meczu pokazowego, widzowie mogli zobaczyć w eSportowej akcji czołgi najwyższego, X poziomu.

Czołowe drużyny eSportowe w World of Tanks z całej Europy oraz krajów CIS stanęły naprzeciw siebie i na żywo, przed poznańską publicznością rywalizowały o sławę i pulę nagród w wysokości 100 000 dolarów! Mistrzami Continental Rumble zostało Tornado Rox, a o jego zwycięstwie zadecydował spryt i determinacja. Oprócz chwały i rozgłosu nasi zwycięzcy otrzymali także czek na sumę 45 000 dolarów.

 

Gwiazdy You Tube

PGA 2015 YT fans

Społeczność twórców internetowych rozrasta się z każdym dniem. W ciągu ostatniego roku liczba widzów kanału You Tube potroiła się. Można zatem przypuszczać, że kanał ten, jak i jemu pochodne najlepszy czas mają dopiero przed sobą. Nic dziwnego zatem, że powstają takiej inicjatywy jak Stars4fans, które skupiają wokół się najciekawszych i najbardziej popularnych youtuberów.

Tegoroczna, pierwsza edycja eventu Stars4fans zdominowana została przez twórców internetowych, których popularność, do samej gwiazdorskiej strefy przyciągnęła kilka tysięcy młodych fanów. Pawilon numer 6 pękał od natłoku wrażeń i wywoływanych emocji. Muzyka, tańce, wybory miss Stars4Fans pokazy cospleyerów, a przede wszystkim możliwość spotkania ulubionej gwiazdy w realnym świecie.

Bohaterami dwudniowego eventu byli między innymi: Blowek, Stuu, IsamuXPompa, Rojo, Merghani, Merghani, Wardęga, Naruciak, Karolek, Dubiel Jeremi Sikorski & Artur Sikorski, Sylwia Lipka, Mc Sobieski – czyli najlepsi z polskiego You Tube.        

Konkurs Cosplay

pga_2015

Odkąd po raz pierwszy odbył się na targach, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że coraz więc młodych ludzi puszcza wodze fantazji i zatapia się w świecie pełnym magii. Widząc jak wielkim uwielbieniem darzą growych i filmowych bohaterów, konkurs Cosplay na stałe został wpisany w harmonogram wydarzeń PGA. To w nim twórcy strojów rodem z gier i świata fantastyki stają przed publicznością, rywalizując o miano najlepiej odwzorowanej postaci.

W tym roku napłynęło ponad 100 zgłoszeń, z czego wybraliśmy 30 fantastycznych postaci, które w ostatni dzień targów dumnie zaprezentowały się społeczności PGA. Zwycięzcą tegorocznej edycji został:  Dovahkiin, Skyrim – Dragonborn.

 

Game Industry Conference

Tradycyjnie już podczas PGA odbyła się Game Industry Conference, która do niedawna bliżej znana była jako Zjazd Twórców Gier. Tegorocznej, ósmej już edycji konferencji przyświecała idea: więcej, mocniej i lepiej.

Trzy targowe dni to panele dyskusyjne z ekspertami, reprezentującymi najważniejsze firmy z branży. Zebrani nań goście mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą tworzenia gier z takich tematów jak tworzenie grafiki, programowanie, korzystanie z silników, udźwiękowienie gier, zarówno w teorii, jak i podczas praktycznych warsztatów.

O międzynarodowym charakterze konferencji świadczy fakt, że zaproszeni goście to mieszkańcy takich krajów jak: Norwegia, Czechy, Portugalia, Holandia, Niemcy, Szwecja czy Francja. Uświetnili oni swoją obecnością bogaty program debat, dodając do nich inny, europejski punkt widzenia oraz dzieląc się zdobytym już doświadczeniem.

Oprócz tematów związanych z tworzeniem gier video, uczestnicy prowadzili także dyskusje dotyczące mniej “cyfrowych” tematów, takich jak wpływ kultury, ekonomii i polityki na gry.