Home / Aktualności / Motoryzacja / Peugeot 308 R – hybrydowa superbestia

Peugeot 308 R – hybrydowa superbestia

Peugeot 308 R

Peugeot 308 R, to najnowsza hybryda sportowa francuskiego producenta, który ma niemałe o 500 konne aspiracje do zostania hot hatchem dla mas. 

Wyposażony w 3 silniki: 4-cylindrowy silnik spalinowy 1,6 THP o mocy 270 KM oraz dwa motory elektryczne o mocy 115 KM każdy, które napędzają zarówno oś przednią jak i tylną.

W hybrydowym Peugeot 308 R zaraz po uruchomieniu auta załącza się w nim tryb ZEV czyli napęd wyłącznie elektryczny. Wtedy to pracuje silnik o mocy 115 KM napędzający koła tylnej osi. W trybie tym auto pracuje do 100 km/h. Gdy akumulator rozładuje się, auto przechodzi w tryb hybrydowy, kiedy to zaczyna działać  silnik spalinowy i ewentualnie motor elektryczny na przedniej osi. Moc układu wynosi już wtedy 270 KM (silnik spalinowy).

Najciekawszy, a zarazem najbardziej emocjonujący jest tryb Hybrid Sport powodujący, że w 308 R działają wtedy 3 silniki, a moc układu wynosi 400 KM. Zatem jak producent może chwalić się mocą 500 KM?  Jest to możliwe w trybie Launch Control, czyli przy maksymalnie szybkim starcie.

Jak się zaraz przekonacie, procedura aktywacji tego trybu jest tak skomplikowana jak start rakiety kosmicznej. Aby to bowiem zrobić, kierowca musi włączyć tryb Hybrid Sport, wyłączyć układ ESP, wcisnąć hamulec, włączyć drugi bieg i maksymalnie wcisnąć pedał przyspieszenia.

Po puszczeniu hamulca, auto niczym w katapulcie jest wystrzeliwane, wykorzystując jednoczenie dwoma motorami elektrycznymi oraz silnikiem spalinowym, a elektronika dba o to, aby nie było zbędnych poślizgów kół.

W trybie Launch Control Peugeot 308 R jest w stanie uzyskać przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4 sekundy, a pokonanie mili zajmuje mu jedynie w 12,5 sekundy, czyli tyle co osiągnięcie setki w typowym aucie miejskim z silnikiem 1.4 typu Kia Ceed.

Na chwilę obecną nie znamy ceny hybrydowej 308 R, aczkolwiek nie należy liczyć, że należeć ona będzie do najniższych. Niemniej jednak z uwagi na przyspieszenie, z pewnością i tak niższa niż większość aut konkurencyjnych z takimi osiągami.

Peugeot 308 R 01

Peugeot 308 R 02

308 R HYbrid