Home / Aktualności / Pasywny Cooler Noctua trafi niebawem do produkcji

Pasywny Cooler Noctua trafi niebawem do produkcji

Tak dawno jak zeszłoroczne targi Computex 2019, znany producent systemów chłodzenia Noctua delikatnie sugerował chęć wypuszczenia pasywnego coolera, który teraz „zmaterializował się” i trafił do masowej produkcji. Fanless CPU Cooler to bestia o dwanastu aluminiowych żeberkach 1,5 mm, sześciu miedzianych rurekach cieplnych i miedzianym radiatorze. Według Noctua, wykorzystuje on asymetryczną konstrukcję dla lepszego prześwitu z gniazdami PCIe i jest w 100% kompatybilny z pamięcią RAM na płytach głównych LGA115x i AM4.

Możliwości Coolera zostały zademonstrowane na procesorze Intel Core i9-9900K – ośmiordzeniowym chipie, który może osiągnąć 5 GHz i ma TDP na poziomie 95 W. Procesor podobno pracował pod obciążeniem kilka godzin w gorących warunkach targów Computex, osiągając przy tym 95 stopni.

Noctua twierdzi, że praktyczne zastosowanie w przypadku całkowicie pasywnej obudowy to 120 W lub 180 W w przypadku obudów z cichym wentylatorem w pobliżu. Kupujący otrzymują w zestawie również pastę termoprzewodzącą NT-H2.

Jeden z serwisów internetowych Fanless Tech donosi, że Noctua Fanless CPU Cooler niedługo rozpocznie masową produkcję, z ostatecznym projektem, który wygląda prawie tak samo jak prototyp zaprezentowany na Computex. Według spekulacji, jest szansa, że pojawi się on w przyszłym miesiącu lub w lutym, chociaż na razie cena pasywnego coolera Noctua pozostaje nieznana.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.