Home / Aktualności / Opteron A1100. Pierwszy procesor AMD bazujący na ARM

Opteron A1100. Pierwszy procesor AMD bazujący na ARM

AMD Opteron A1100 ARM procesor
Advanced Micro Devices opublikowało właśnie pierwsze informacje na temat procesora Opteron A1100 korzystającego bazującego na architekturze ARM.

Chip “Seattle” ośmiordzeniowego procesora Opteron A1100 został ukończony razem z dedykowanym mu oprogramowaniem open-source.

Procesor “Seattle” SoC zostanie według  użyty do budowy mikro-serwera i który pojawi się w projekcie płyt Open Compute (OCP) nazwanej “Group Hug” (Grupowe przytulenie).


Według zapewnień jednego z dyrektorów jednostki biznesowej w firmie AMD, jego firma zamierza wysłać pierwsze jednostki platformy z procesorami ARM do developerów. Za tym posunięciem kryje się chęć ułatwienia programistom tworzenie nowego oprogramowania właśnie na tą platformę.

Już w 2012 roku AMD zapowiedziało chęć produkcji 64-bitowych procesorów w architekturze ARM. Jeden z przedstawicieli tej firmy podkreślił znaczący wzrost liczby osób korzystających z internetu oraz ogólnej liczby urządzeń podłączonych do sieci. Z faktem tym wiąże się misja AMD odnośnie dostarczenia energooszczędnych i przystępnych cenowo procesorów będących alternatywą do tych z x86, w tym produkowanych zarówno przez AMD jak i Intela. W kręgu odbiorców jakich widzi się procesory AMD są centra danych oraz inne jednostki biznesowe.

 Rynek centrum danych korzystających z procesorów ARM w tym prawdopodobnie z procesora Opteron A1100 ma w przeciągu następnych lat zwiększyć się o 25 procent. AMD chce do tego czasu być największym ich producentem na rynku.

Inwazja na rynek Data Centre ma zacząć się z cztero i ośmiordzeniowym procesorem SoC Opteron A1100 bazującym na ARM Cortex-A57 i wykonanym w technologii 28 nm. Prędkości osiągalne przez te procesory mają wynosić do 2 GHz i posiadać 4MB cache Level 2 i 8MB cache Level 3.

Zestawy dla developerów z procesorami serii A (w tym Opteron A1100), płytami w formacie Micro-ATX będą korzystać ze środowiska Linuxa w dystrybucji Fedora, narzędziami Linux GNU, serwera www Apache, silnika baz danych MySQL i języków programowania PHP. Java 7 and Java 8 natomiast zaoferuje developerom możliwość pracy w środowisku 64-bitowym.

W powyższym zestawie znajdzie się także 4 sloty pamięci DIMM umożliwiających użycie łącznie 128 GB, złącza PCIe, SATA i 10 GB Ethernet.

Intel również nie siedzi bezczynnie jeśli chodzi o procesory ARM, czego dowodem może być wyprodukowany w zeszłym roku Intel Atom C2000 “Avoton”. Procesor serwerowy drugiej generacji bazujący na ARM korzysta z autorskiej architektury “Silvermont”, dorówna lub przewyższy zarówno konkurencję pod względem wydajności jak i oszczędności energii.

AMD Opteron A1100

Źródłó: GSMArena