Home / Oprogramowanie / Oprogramowanie do pomiaru wydajności dysków SSD

Oprogramowanie do pomiaru wydajności dysków SSD

predkosciomierz

Dysk, dyskowi nie równy, co również wydaje się potwierdzać w przypadku Solid State Drive. Oprogramowanie do pomiaru wydajności dysków SSD pomóc może w wizualizacji wydajności tychże pamięci masowych.

Programy te w skuteczny dosyć sposób “porównać z rzeczywistością” laboratoryjne testy przeprowadzane przez producentów. Oczywiście nie zmierzymy nimi dysków SSD sprzedawanych przez internet, ale te dostępne w typowych sklepach powinny dać się za ich pomocą zweryfikować, o ile sprzedawca nam na to pozwoli.

Mając także na uwadze prawa ochrony konsumenta, nabywając produkt przez internet mamy prawo do jego zwrotu nie tylko gdy jest on wadliwy, lecz również gdy nie jest on zgodny z opisem. Niemniej jednak okres takiej ochrony to w dużej liczbie przypadków jedyne 14 dni.

W niniejszym artykule polecamy wam najpopularniejsze oprogramowanie do pomiaru wydajności dysków SSD. Mamy nadzieję, że te 6 programów pomoże wam w trafnym wyborze nowego dysku, lub gdy zakupiony nie spełnia oczekiwań na gołe oko, udowodnieniu przekłamania sprzedawcy.

Anvils Benchmark Samsung 840 EVO po akt firmware

Zaprojektowany z myślą o prostym, ale zarazem funkcjonalnym informowaniu o wydajności dysku Solid State Drive, Anvils Storage Utilities pomoże nie tylko z danymi wydajności o odczycie / zapisie, lecz również czasu reakcji napędu czy informacjami zebranymi za pośrednictwem  Windows Management Instrumentation (WMI).

Istotne jest również to, że program podaje wyniki wydajności zarówno w MB jak i IOPS, co w przypadku i niektórych konkurencyjnych programów oznacza decyzję o jednym, bądź drugim czynniku.

as-ssd-bench Samsung SSD 840  22.10.2014 15-38-49

AS SSD to nasza kolejna, druga propozycja, która jest warta uwagi co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze nie zajmuje on dużo i z łatwością zmieści się na pendrive, a po drugie jest darmowy.

Program ten jest w stanie przeprowadzić zarówno sekwencyjny jak i przypadkowy test odczytu i zapisu, do tego bez cachowania, co zapobiega “wypudrowaniu” tych informacji.

Za pomocą AS SSD zapiszemy zarówno duży plik 1 GByte, jak i mniejsze (symulujące systemowe) 4K pliki, w 1 – 64 wątkach w celu wyznaczenia czasu dostępu do dysku. Dodatkowe testy, które będziemy mogli za jego pomocą przeprowadzić to kopiowanie kilku dużych plików, sporej ilości małych, lub połączenia obu wielkości. Program jest też w stanie w tym ostatnim przypadku do używania funkcji cachowania dostępnej z systemu operacyjnego, oraz odczyt odczytu / zapisu skompresowanych danych.

CrystalDiskInfo

CrystalDiskInfo 6.6.0, narzędzie do pomiaru wydajności dyskó HDD/SSD wspiera zarówno urządzenia wykorzystujące USB (dyski zewnętrzne), jak i urządzenia pracujące w macierzy tzw. RAID (Intel RAID).

Ten darmowy program monitoruje także nasz dysk pod względem ew. błędów, temperatury pracy, czy podaje wszystkie podstawowe informacje na jego temat.

 

CrystalMark Samsung 840 EVO po akt firmware

Podobnie do powyższego programu, CrystalDiskMark podaje do dyspozycji użytkownika nie tylko podstawowe informacje na temat dysku, lecz również te na temat wydajności jak odczyt i zapis (sekwencyjny i przypadkowy), w tym przy kopiowaniu małych, dużych plików o wielkości 512 KB, 4 KB, 4 KB nawet z 32 stopniowym zagłębieniem. Co więcej program jest w stanie wykorzystać różnego typu dane jak przypadkowe, wypełnianie zerem czy jedynkami.

PC Mark Vantage Storage Tests

Odsuwając się nieco od typowych testów prezentowanych m.in przez powyższe programy, Futuremark PCMark Vantage jest bardziej “przykładowym”testem nawiązującym do multimedialnego, produktywnego wykorzystania dysku SSD.

Pomimo, że bazuje on na scenariuszu z użytkującymi system Windows Vista, to spora część wyników sprawdza się także z nowszymi systemami. Poza tą niedogodnością należy dołożyć to, że program dostępny jest jedynie w wersji czasowej, tzw. trial, co oznacza, że po upływie wyznaczonego czasu będziemy musieli za niego zapłacić jeśli zdecydujemy się na jego dalsze używanie.

 

ATTO benchmark Samsung 840 EVO po akt firmware

Kolejny dosyć zaawansowany, a przez to bardzo użyteczny program do testów wydajności dysków SSD. W jego obszarze zainteresowań znalazł się pomiar wydajności odczyty / zapisu z użyciem różnej wielkości plików oraz czasu trwania testów.

Program ten to także możliwość ustalenia poziomu zagłębienia testów czy porównania wyników przy wielokrotnych testach. Co wyróżnia go spośród konkurencji to możliwość testów z użyciem kontrolerów RAID, kontrolerów dysków, dysków twardych HDD i SSD, co w ostateczności upewnia nas co do trwałości i wydajności.

 

 Tak więc to nasza selekcja najlepszych programów, za pomocą których nie tylko przetestujecie dysk SSD, lecz również dowiecie się o nim więcej. Co równie istotne, z tych programów skorzystacie za darmo. Na co więc czekacie, do testów!