Home / Aktualności / Opera stała się pierwszą przeglądarką akceptującą adresy www wykorzystujące emoji

Opera stała się pierwszą przeglądarką akceptującą adresy www wykorzystujące emoji

Szczerze powiedziawszy czegoś takiego się nie spodziewaliśmy. Choć należy iść z duchem czasu wynalazek, o którym za chwilę przeczytacie przypominać może niebawem odszyfrowywanie kodu Enigmy. Znana przeglądarka Opera stała się pierwszą przeglądarką obsługującą adresy internetowe oparte wyłącznie na emotikonach, co, jak twierdzi, „przyniesie nowy poziom kreatywności w Internecie”. Cały pomysł może wydawać się „nieco zastanawiający” i zapewne upłynie trochę czasu zanim ta idea w ogóle oderwie się od ziemi, niemniej jest dosyć interesująca. 

Wprowadzenie do adresów internetowych emoji było możliwe dzięki współpracy Opery z Yat Labs od jakiegoś czasu. Pierwsze implementacje wspomnianego pomysłu rozpoczęły się w lutym 2021 r. Efektem współpracy obu firm jest możliwość wprowadzenia adresu danej strony przy pomocy ciągu emotikon w pasku adresu, a nie liter i/lub cyfr.

Tradycyjne adresy URL, zwłaszcza krótkie, łatwe do zapamiętania, stają się coraz bardziej wartościowe, a przez to trudniejsze do zdobycia. Z czasem dodaliśmy więcej rozszerzeń, aby poradzić sobie z tym problemem, ale jak długo to potrwa? Tymczasem emotikony są bardziej popularne niż kiedykolwiek. Według Brandwatch Analytics każdego dnia wysyłanych jest ponad 10 miliardów emotikonek, a 95 procent internautów przynajmniej raz wysłało emotikony. Czy nadszedł czas, aby emotikony odgrywały jeszcze większą rolę w sieci? O tym zapewne przekonamy się dopiero za jakiś czas.

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.