Home / Oprogramowanie / Opera 35 vs Firefox – wydajność dwóch topowych przeglądarek

Opera 35 vs Firefox – wydajność dwóch topowych przeglądarek

Opera vs firefox test

W związku ze zgłoszeniem przez jednego z naszych redakcyjnych kolegów słabej wydajności dwóch topowych przeglądarek internetowych postanowiliśmy to sprawdzić. Przeprowadzając, krótki ale sporo mówiący test przeglądarek Opera 35 oraz Firefox. 

Optymalizacja to w dzisiejszych czasach bardzo istotna sprawa, co wydaje się potwierdzić chociażby w przypadku systemów mobilnych, w tym Apple i Android. Pierwszy system jest zdecydowanie szybszy na znacznie słabszym sprzęcie, a to z uwagi na dobrą optymalizację kodu. Sytuacja jest podobna w przypadku przeglądarek.

Zobaczmy zatem jak radzą sobie przeglądarki na tym samym sprzęcie, z tym samym oprogramowaniem i przy takiej samej liczbie otwartych zakładek.

 

Platforma testowa laptop Lenovo Z585:

Testowany laptop wyposażony jest w czterordzeniowy procesor AMD A10 (APU) z zegarem osiągającym taktowanie 2,3 GHz, 8GB pamięci DDR3 oraz dyskiem SSD Samsung 840 EVO. To są kluczowe elementy systemu, które powodują, że komputer działa tak a nie inaczej.

 

Lenovo Z585 cpu-z

Lenovo Z585 cpu-z 01

 

Tak jak wspominaliśmy test jest raczej prosty i uwzględnia uruchamianie 13 zakładek i sprawdzenie obciążenia procesora i zużycie pamięci na komputerze testowym. Przeglądarka mniej obciążająca system wygrywa, gdyż jak się można domyślić zapewni to płynniejsze jej działanie oraz lepszą pracę całego systemu.

 

Opera 35

Opera 35 task manager

 

Firefox 44.0.2:

 Firefox 44-0-2 task manager

Analiza wyników i podsumowanie:

Już na gołe oko można zauważyć druzgocącą przewagę przeglądarki Opera 35, szczególnie pod względem zużycia procesora, który podczas testów osiągnął 9 procent zaś zużycie pamięci wyniosło 59 procent, czyli nieco wyższe niż Firefox, aczkolwiek gdy spojrzymy na zużyte MB, Opera nadal wypada dużo lepiej.

Słaba naszym zdaniem optymalizacja kodu Firefox 44.0.2 potwierdziła się w przypadku zużycia procesora, które wyniosło 67 procent, zaś zużycie pamięci to z kolei 55 procent, przy skonsumowaniu 736 MB. Ta ostatnia wartość nie jest jednak najniższą jaką zanotowaliśmy, gdyż ta potrafiła wzrosnąć nawet do 1130 MB.

Dlaczego dobra optymalizacja przeglądarek jest taka ważna? Chociażby dlatego, jeśli przeprowadzona prawidłowo znacznie uprzyjemni z niej korzystanie oraz zapobiegnie tzw. zacinaniu się, skutecznie odbierającą chęć z przeglądania stron internetowych.

Przez ten prosty test zdołaliśmy także zweryfikować podejrzenia co do programu antywirusowego (Bitdefender 2015) oraz optymalizacji sterowników karty graficznej (AMD Crimson). Na podstawie tego wyszło na jaw, którzy programiści zrobili lepszą pracę, a tym samym umożliwili przesunięcie zasobów na inne potrzebne programy.

W tym miejscu nie pozostaje nic innego jak pogratulować zwycięstwa Operze, oraz zachęcić programistów z Firefoxa do dogonienia konkurencji pod kątem optymalizacji.