Home / Aktualności / Oficjalna specyfikacja PS5 – jak konsola Sony wypada względem Xbox series X

Oficjalna specyfikacja PS5 – jak konsola Sony wypada względem Xbox series X

Dzięki dzisiejszemu ujawnieniu oficjalnej specyfikacji Playstation 5 (popularnie nazywanej również PS5) możemy w końcu teoretycznie zobaczyć, która konsola (przynajmniej na papierze) będzie królowała pod względem wydajności. W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele spekulacji, ale nie były one oczywiście oficjalne. Prezentacja została wykonana na żywo m.in. przez wiodącego architekta systemu Marka Cernego. Jak możecie zauważyć z prezentacji poniżej, wydaje się ona bardzo techniczna i złożona. Mimo tego Sony nie pokazało fizycznego wyglądu swojej nadchodzącej konsoli.

Chociaż procesor PlayStation 5 nie należy już do rodziny Jaguara (poprzednia generacja CPU AMD), to zwiększył on ponad dwukrotnie częstotliwość taktowania. I chociaż niestandardowy dysk SSD o pojemności 825 GB nie jest tak duży jak się tego spodziewano, niemniej jest to już dysk SSD – i z tego należy się cieszyć.

Pierwszą krew w wojnie teraflopów rozlał jak wiemy Microsoft. Seria Xbox X oferuje imponującą liczbę 12 Teraflopów podczas gdy PlayStation ma ich nieco ponad 10 (dokładnie 10,28). Jednak przy identycznej ilości pamięci RAM GDDR 6  pod maską pytanie szybko przechodzi do ceny obu maszyn. Czy coraz wolniejsza specyfikacja PS5 sugeruje, że może być tańszą opcją? Tego jeszcze nie wiemy.

Jeśli często zdarza się, że ocierasz się o limit miejsca na dysku twardym, oto sposób działania nowej pojemności pamięci PlayStation z możliwością rozszerzenia. Konsola Sony jest kompatybilna z dyskami innych firm, lecz których dokładnie jeszcze nie wiadomo. Jeśli chodzi o kompatybilność wsteczną gier wybrana liczba najpopularniejszych gier będzie dostępna po premierze konsoli.

Data premiery PS5 przypada na okres Świąt 2020 czyli podobnie do Xbox serii X. Specyfikację wraz z porównaniem do poprzednika (PS4) oraz konkurencji (Xbox serii X) prezentujemy poniżej.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.