Home / Aktualności / Oficjalna premiera kart NVIDIA RTX 30 z serii LHR

Oficjalna premiera kart NVIDIA RTX 30 z serii LHR

Po tygodniach spekulacji odnonie planów Nvidii dotyczących nowych kart graficznych, firma ta zamieściła post na blogu ogłaszający nową, poprawioną linię kart graficznych z serii RTX 30 począwszy od RTX 3060 po kartę graficzną premium RTX 3080. Wszystkie z nich będą teraz dostarczane z nową wersją krzemu (ostatnie 0 zostało zastąpione 2, więc teraz mamy GA102-202, GA04-302 itp.). LHR efektywnie zmniejsza o połowę wydajność każdej z tych kart graficznych w kopaniu Ethereum, które jest obecnie największym czynnikiem stojącym za pozyskiwaniem (i skalpowaniem) kart graficznych.

Firma NVIDIA wyjaśniła również, że partnerzy AIB będą wyraźnie oznaczać swoje karty graficzne naklejkami oznaczającymi ich charakter „LHR”, zarówno w pudełku, jak i na samej karcie, aby klienci mogli z całą pewnością wiedzieć, co faktycznie kupują – choć dotyczy to tylko nowo wyprodukowanych kart graficznych, a nie tych, które są już w sprzedaży, z oczywistych powodów.

Sytuacja ta rodzi dwa potencjalne problemy związane z rynkiem wtórnym dla kart NVIDIA z serii RTX 30 – powstanie bowiem jeden rynek kart dla górników, z kartami graficznymi innymi niż LHR i sprzedawanymi po znacznie zawyżonych cenach, oraz kart LHR, które powinny być w zgodnie z ich sugerowaną ceną detaliczną. Czas pokaże, czy będziemy musieli poradzić sobie z kolejnym skalpingowym wyścigiem zbrojeń również dla kart LHR, ponieważ z pewnością rynek wciąż jest głodny wydajności serii 30.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.