Home / Aktualności / Oferta płyt głównych Z690 na Amazon – czy to sen czy ponury żart?

Oferta płyt głównych Z690 na Amazon – czy to sen czy ponury żart?

Choć od oficjalnej prezentacji Intela swojej nowej platformy opartej o procesory Intel Core 12-generacji „Alder Lake” dzielą nas minuty, to już teraz możemy zapoznać się z ofertą płyt głównych z chipsetami Z690, jaka dostępna jest na brytyjskim Amazonie.

Jest drogo i to nawet bardzo drogo, ponieważ większość konstrukcji przebija wyraźnie 200 funtów, a wiele sensownych konstrukcji to przedział od 300 do 600 funtów, co przy bieżącym kursie funta daje nam kwoty rzędu 1600 – 3200 zł, a to przecież tylko jeden z wielu elementów komputera. Będąca sensownym „złotym środkiem” konstrukcja Gigabyte Aorus Elite w wersji dla pamięci DDR4 kosztuje 240 funtów, podczas gdy jej odpowiednik pod procesorów AMD Ryzen kosztuje dokładnie połowę mniej!

„Niechlubny” tytuł najdroższych płyt głównych LGA1700 z chipsetem Z690 należy do ASUS-a z serią Maximus, które kosztują od 1000 do aż 2000 funtów, a więc odpowiednio blisko 5500 i 11000 zł.

I choć wydajność procesorów Intel Core 12-generacji zapowiada się obiecująco, to nie da się ukryć, że ceny zakupu całej platformy będą miały jeden z najgorszych współczynników opłacalności zakupu, a przynajmniej w ich pierwszych miesiącach obecności na rynku.

Źródło: Informacja własna, Internet

 

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.