Home / Aktualności / Oczywista oczywistość, czyli Nintendo Switch zamiast PS5 lub Xbox serii X / S

Oczywista oczywistość, czyli Nintendo Switch zamiast PS5 lub Xbox serii X / S

Zarówno Sony jak i Microsoft ostro promowali swoje konsole praktycznie od zeszłego roku. Nintendo, które zaprezentowało Switcha w marcu 2017 roku ostatni raz skupiło się na zwiększeniu czasu pracy na baterii oraz rozszerzeniu biblioteki gier. Gdy przyszedł czas premiery PS5 i konsol Xbox serii X / S, wielu fanów obydwu marek spotkało wielkie rozczarowanie – dostępność – a dokładnie jej mocne ograniczenie. Już od dłuższego czasu można bowiem obserwować zarówno małą ilość sprzętu dostarczaną na rynek przez obydwu producentów tegorocznych, konsolowych nowości oraz tzw. skalperów, czyli osób wykupujących sprzęt tylko po to, aby go sprzedać ze 100- czy nawet 200-proc. zyskiem. Co gorsze, słaba dostępność odbiła się również na rynku sprzętu używanego. Pomimo teoretycznej obecności nowych konsol, ceny poprzedniej generacji albo zatrzymały się na starym poziomie, a nierzadko nawet zwiększył się. Jak to się zwykło mówić “i bądź tu mądry”, co zrobić w takiej sytuacji?

W ww. sytuacji tytuł niniejszego artykułu nabiera w pewnym stopniu dosłownego znaczenia, bowiem rynek nie daje nam w zasadzie innego wyboru.

 

Jak zapewne wielu z was domyśliła się po tytule tego artykułu, nadzieja umiera ostatnia. Pomimo, że początkowo wiele osób nie wróżyło świetlanej przyszłości konsoli Nintendo Switch, to jednak Japończycy udowodnili, że Mario czy Zelda są w stanie utrzymać markę w zaskakująco dobrej kondycji. Ekskluzywne tytuły oraz te wykorzystujące kontrolery ruchu (czyt. joy-cony) spowodowały, że przenośna konsola Nintendo od początku premiery aż po dzień dzisiejszy utrzymuje swoją wartość rynkową doczekując się nieznacznych obniżek promocyjnych w ciągu roku. Nawet używane konsole sprzedawane są ze względnie akceptowanym “rabatem” ze strony sprzedających względem nowych egzemplarzy. 

Spójrzmy więc na początek na specyfikację Switch-a:

CPU/GPU Zmodyfikowany procesor NVIDIA Tegra X1
Pamięć systemowa 32 GB
Uwaga: część pamięci jest zarezerwowana dla systemu operacyjnego.
Ekran Pojemnościowy ekran dotykowy / LCD 6.2 cale / rozdzielczość 1280×720
Sygnał wideo Maksymalna rozdzielczość: 1920×1080, 60 fps
Uwaga: dotyczy sygnału w trybie TV poprzez kabel HDMI. W trybie stołowym i przenośnym maksymalna rozdzielczość wynosi 1280×720, co odpowiada rozdzielczości ekranu LCD.
Sygnał audio Obsługuje liniowe PCM 5.1 chanel
Uwaga: dotyczy sygnału w trybie TV poprzez kabel HDMI.
Łączność Wi-Fi (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) / Bluetooth 4.1 (tylko w trybie TV). Przewodowe połączenie sieciowe możliwe przy użyciu adaptera sprzedawanego osobno.
Złącze USB Złącze USB Type-C
Przeznaczone do ładowania baterii i podłączenia konsoli do stacji Nintendo Switch Dock.
Złącze słuchawkowe Stereo
Czujniki Akcelerometr / żyroskop / czujnik światła
Nośnik danych Wyłącznie kartridże do Nintendo Switch
Wejście na karty microSD Kompatybilne z kartami pamięci microSD, microSDHC oraz microSDXC.
Uwaga: do obsługi kart microSDXC wymagana jest aktualizacja oprogramowania poprzez połączenie internetowe
Wbudowana bateria Bateria litowo-jonowa o pojemności 4310 mAh
Uwaga: wbudowanej baterii nie można wyjąć. W razie konieczności wymiany, będzie ona możliwa odpłatnie za pośrednictwem serwisu obsługi klienta Nintendo
Czas działania baterii Maksymalny czas działania baterii na jednym ładowaniu wynosi ponad sześć godzin, jednak może ulec skróceniu zależnie od uruchomionej aplikacji i warunków użytkowania.  Przykładowo gra The Legend of Zelda: Breath of the Wild działa około trzy godziny na jednym ładowaniu
Czas ładowania baterii Około 3 godziny (gdy konsola jest w stanie uśpienia)
Wymiary 102 mm x 239 mm x 13,9 mm (z podłączonymi kontrolerami Joy-Con)
Uwaga: 28,4 mm w najgrubszym miejscu, od czubków gałek analogowych do wypustek na przyciskach ZL/ZR.
Waga Około 297 g
(Z podłączonymi kontrolerami Joy-Con: 398 g)
Cena od ok. 1280 zł

 

Patrząc na maksymalną rozdzielczość jaki oferuje Switch zarówno w wersji mobilnej (720p) jak i w trybie TV (1080p) nie ma wątpliwości jak bardzo ta konsola odbiega od konkurentów. Do tego trudno dopatrywać się też 60 / 120 klatek na sekundę czy Ray Tracingu. 

Niemniej jednak nie na tym powinniśmy się skupić, bowiem głównym motorem napędowym tej konsoli jest jej mobilność, oryginalność oraz biblioteka unikatowych gier. Seria Mario (w tym Mario Kart 8 Deluxe, Mario Oddysey, Yoshi’s Crafted World), flagowa Zelda: Breath of the Wild, Super Smash Bros, Donkey Kong Country Freeze czy Splatoon 2 czy Pokemony to tylko niektóre z wyjątkowych gier dostępnych na platformę Nintendo. Nie można zapominać też o 51 Worldwide Games, dzięki której każdy wypad na kamping nie będzie nudny w deszczowe dni czy 1-2-Switch, SWITCH Ring Fit Adventure, ARMS wykorzystujących genialne Joy-cony Nintendo. 

Niemniej nieomal “idealna” konsola Nintendo nie jest pozbawiona wad. Od czasu premiery została usprawniona bateria, która powinna zapewnić dodatkowe kilka godzin grania. W mniejszym lub większym stopniu możemy zaobserwować driftowanie joy-conów. Dlatego warto naszym zdaniem pomyśleć o nowym egzemplarzu lub rozpatrzenie zakupu dodatkowych (koszt ok. 300-325 zł). Dobrym rozwiązaniem może też okazać się kupno pada do tej właśnie konsoli. Pozwoli nam to nieco odciążyć jon-cony. Dobra wiadomością jeśli chodzi o wspomniane pady jest to, że na rynku jest sporo odpowiedników oryginalnego pada, kosztujących około 130 zł. 

Warto ponadto zauważyć, że w przypadku opisywanego Switcha będziemy musieli pogodzić się na nieco wyższe niż u konkurencji ceny gier (mowa o konsolach poprzedniej generacji jak PS4 czy XO), choć nie należy zapominać o rynku wtórnym czy Nintendo eShop, który oferuje również nieco tańsze tytuły. Także wiele innych stron oferuje cyfrowe  wersje w nieco niższych cenach. Jeśli chodzi o koszt usług sieciowych jest natomiast odwrotnie – jest ona znacznie niższy niż w przypadku konsol Sony czy Microsoftu. Roczny abonament to wydatek ok. 80 zł. Niemniej jednak wiąże się to ze raczkowaniem usług sieciowych, a nie dobroczynnością Nintendo.

Zapewne zastanawiacie się dlaczego nie wspomnieliśmy o Switch Lite – młodszym bracie oryginalnego Switcha. Wiąże się to ze wspomnianymi problemami joy-conów. W razie konieczności ich naprawy w okresie gwarancyjnym w przypadku Lite musimy wysłać całą konsolę (która nie posiada odłączanych joy-conów), w związku z czym tracimy możliwość grania. W przypadku oryginalnego Switcha mając np. dodatkowe Joy-cony (przydatne np. w przypadku wizyty znajomych) czy pada, nie musimy się rozstawać z Mario czy Donkey Kongiem.  

Tak więc jak widzicie kupno Nintendo Switch w przypadku posiadania PS4 czy Xboxa One / One S / One X jest bardzo sensowną opcją. Uzyskując dostęp do naprawdę ekscytującej i wyjątkowej platformy, możemy poczekać ok. 12 miesięcy na dostępność konsol nowej generacji bez dodatkowego wycieku gotówki z waszego portfela. Jak udowodnił rynek, nawet używane Switche nie tracą na wartości tyle co produkty Sony, a zwłaszcza Microsoftu. W związku z tym nie musimy się obawiać znacznej utraty wartości. Wśród korzyści należy się również doszukać niesamowitej zabawy z rodziną czy większego spokoju jeśli chodzi o wybór gier dla dzieci.

Choć konsola oferuje również takie tytuły jak Call of Duty itp., to Nintendo w znacznym stopniu proponuje gry bez rozlewu krwi w głównym planie. Co więcej, w bardzo łatwy sposób jest ustawić kontrolę rodzicielską dla dziecka, ustalając m.in. ile czasu na konsoli będzie ono mogło spędzać. 

Jeśli zdecydujecie się na Nintendo Switch klikając na poniższe linki (lub tez zaznaczone na czerwono) będziecie mogli zakupić ją w najniższych cenach. To samo tyczy się gier!  

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.