Home / Aktualności / Obsługa PCI-Express gen 4.0 na płytach głównych z serii AMD 400 jest technicznie możliwa

Obsługa PCI-Express gen 4.0 na płytach głównych z serii AMD 400 jest technicznie możliwa

Najnowsze płyty serii 570 cechują dosyć wysokie ceny, aczkolwiek jeden z producentów kart graficznych i płyt głównych ASUS wierzy, że obsługa PCI-Express gen 4.0 na starszych płytach głównych AM4 opartych na chipsecie z serii AMD 400 jest technicznie możliwa, nawet jeśli AMD niezbyt chętnie by ją tam wspierało.

Dzięki najnowszej aktualizacji BIOS-u płyty głównej, jak się dowiadujemy, ma być możliwe przełączanie PCIe Gen 4 w ustawieniach PCIe, co w rzeczywistości daje PCIe gen 4.0 wszystkim urządzeniom podłączonym bezpośrednio do SoC. Są to gniazda PCI-Express x16 przeznaczone dla grafiki i jedno z gniazd M.2 PCIe x4. Jak możecie zauważyć z poniższej listy płyt głównych (zdobytej przez chińską publikację techniczną MyDrivers), zakres wsparcia PCIe gen 4.0 jest obecna w wielu płytach głównych ASUS-a opartych na chipsetach X470 i B450.

Aby przetestować, czy PCIe gen 4.0 jest rzeczywiście włączony, MyDrivers użył dysku SSD gen 4.0 SSD w gnieździe M.2 podłączonym bezpośrednio do SoC na TUF B450M Pro Gaming. Sekwencyjne prędkości odczytu dysku Crystal DiskMark są zgodne z tym samym dyskiem przetestowanym na płycie głównej serii 570 – z odczytami nieco ponad 5 GB / s. Prędkości te są niemożliwe w przypadku wersji 3.0 x4. W oddzielnym artykule MyDrivers donosi, że AMD nie jest zbyt zadowolona z marketingu ASUS PCIe gen 4.0 na płytach głównych z serii 400 i podobno próbuje go zablokować w aktualizacjach mikrokodu AGESA. W związku z tym nasuwa się nasza rekomendacja aby w przypadku płyt ASUS serii 400 obsługujących PCIe gen 4.0 nie aktualizować BIOSu.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.