Home / Aktualności / NVIDIA TITAN Xp pogromcą GTX 1080 Ti?

NVIDIA TITAN Xp pogromcą GTX 1080 Ti?

Firma NVIDIA najprawdopodobniej już wkrótce wprowadzi na rynek kartę graficzną z rodziny TITAN, która będzie szybsza od dotychczasowego, flagowego pod względem wydajności modelu GTX 1080 Ti. Przyczyną takiego stanu rzeczy ma być wyższa wydajność GTX-a przy jego niższej cenie od karty TITAN X (Pascal).

Aby lepiej zobrazować o co chodzi uporządkujmy specyfikacje topowych kart graficznych marki NVIDIA. Zarówno GTX 1080 Ti, jak i TITAN X (Pascal) oparte są o układ GP102 i posiadają po 3584 jednostek CUDA i 224 TMU, jednak różnice pojawiają się już w ilości jednostek ROP, ilości pamięci GDDR5X czy również w szerokości szyny danych do pamięci. GEFORCE GTX 1080 Ti dysponuje 88 ROP-ami, a TITAN X (Pascal) posiada ich 96. Podobnie przewaga po stronie TITAN-a wygląda w kwestii szyny danych dla pamięci GDDR5X, która wynosi odpowiednio 354 bity względem 384-bitów na korzyść “Tytana”.

Z kolei GTX wygrywa w kwestii taktowań wyższych o 63 MHz (taktowanie bazowe) dla GPU i o 125 MHz dla pamięci GDDR5X, a to przy niższej sugerowanej cenie detalicznej wynoszącej w tym przypadku zaledwie 750 dol. (1200 dol. dla obecnej generacji modelu TITAN X).

W związku z tym aby pomóc w walce o zamożniejszych klientów serii TITAN, NVIDIA planuje wprowadzenie jeszcze jednej karty z tej linii, która nosić ma oznaczenie TITAN Xp. Konstrukcja ta ma otrzymać GPU posiadające aż 3840 procesorów CUDA, 240 TMU, 96 ROP, które współpracować będą z 12 GB pamięci GDDR5X o przepustowości 11,4 Gbps (384 bit).

Aby jednak nie było zbyt kolorowo, nie należy oczekiwać dyskontowych cen kart TITAN Xp, a ponadto model ten ma być sprzedawany na wybranych rynkach poprzez stronę geforce.com

NVIDIA TITAN Xp 01

Źródło: Internet

 

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.