Home / Aktualności / NVIDIA PASCAL – najnowsze informacje z japońskich targów GTC

NVIDIA PASCAL – najnowsze informacje z japońskich targów GTC

Firma NVIDIA podczas targów Graphics Technology Conference przedstawiła garść najświeższych informacji dotyczących nadchodzącej architektury o nazwie Pascal.

NVIDIA wraz z nową architekturą będzie dalej podążała kierunkiem obranym już jakiś czas temu, który polega na ciągłym doskonaleniu współczynnika wydajność / Watt. GPU z rodziny Pascal mają cechować się aż dwukrotnie lepszym stosunkiem w tej materii od układów Maxwell.

Jedną z nowości, która towarzyszyć będzie chipom Pascal, będą pamięci HBM2, których topowe modele będą miały aż 16 GB (cztery stosy po 4 GB) dla każdego GPU. Przepustowość jaką taki duet będzie w stanie nam zaoferować ma dochodzić do wartości nawet 1 TB/s.

Karty graficzne z rodziny GEFORCE mają mieć do 16 GB pamięci HBM2, zaś konstrukcje z serii Quadro i Tesla nawet aż 32 GB.

Jeśli chodzi o kwestie procesu technologicznego, to układy Pascal najprawdopodobniej zostaną oparte o 16 nm proces technologiczny (FinFET).

Kolejna nowością będzie ”pomost” jaki firma NVIDIA planuje stworzyć do łączenia dwóch GPU Pascal. Otrzyma on nazwę NVLink i będzie cechował go zupełnie inny niż dotychczas system komunikacji pomiędzy obydwoma układami graficznymi, co zaowocować ma m.in. znaczną poprawą wykorzystania i zarządzania pamięcią w wymagających grach, które wykorzystać będą API DirectX 12 oraz Vulcan.

Pierwszych kart graficznych z procesorami graficznymi NVIDIA Pascal możemy się już spodziewać w pierwszej połowie roku 2016.

NVIDIA PASCAL GPU 01

Źródło: VR World

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.