Home / Aktualności / NVIDIA oraz IBM zbudują dwa potężna superkomputery dla Stanów Zjednoczonych

NVIDIA oraz IBM zbudują dwa potężna superkomputery dla Stanów Zjednoczonych

Komputery NVIDIA Titan

Departament Energii Stanów Zjednoczonych przedstawił dziś plany zbudowania dwóch superkomputerów akcelerowanych przez procesory graficzne. Nowe systemy mają zapewnić przynajmniej trzykrotnie większą wydajność od tej, jaką cechuje się obecnie najpotężniejszy superkomputer na świecie, czyniąc w ten sposób kolejny krok do celu, jakim jest zbudowanie komputera o eksaskalowej mocy obliczeniowej.

Superkomputery, które zostaną uruchomione w 2017 roku, będą oparte na nowej generacji serwerów IBM POWER z akceleratorami graficznymi NVIDIA Tesla oraz technologii NVIDIA NVLink, zapewniającej szybkie połączenie pomiędzy procesorami graficznymi.

Superkomputer „Summit”, który zostanie zainstalowany w Oak Ridge National Laboratory, będzie w stanie osiągnąć wydajność szczytową od 150 do 300 PFLOPS i będzie wykorzystywany do otwartych badań naukowych. Natomiast cechujący się wydajnością przekraczającą 100 PFLOPS, superkomputer „Sierra” będzie kluczowym elementem misji bezpieczeństwa jądrowego Stanów Zjednoczonych, realizowanej w Lawrence Livermore National Laboratory.

Oba systemy będą znacznie szybsze zarówno od obecnego amerykańskiego lidera wydajności, czyli superkomputera „Titan” znajdującego się w laboratorium Oak Ridge i osiągającego 27 PFLOPS mocy szczytowej, jak i najszybszego na świecie „Tianhe-2” z Chińskiego Narodowego Laboratorium Superkomputerowego w Kantonie, osiągającego 55 PFLOPS mocy szczytowej.

Inwestycje w superkomputery Summit i Sierra pozwolą Stanom Zjednoczonym osiągnąć większą niezależność energetyczną, uzyskać rozwiązania pozwalające ograniczyć zmiany klimatyczne, tworzyć konstrukcje zużywające mniej paliw, przewidywać kataklizmy, zwiększyć bezpieczeństwo przechowywania materiałów nuklearnych oraz konkurencyjność gospodarczą.

Systemy te stanowią pierwszy istotny krok we współpracy firm IBM i NVIDIA. Opiera się ona działaniach w ramach Fundacji OpenPOWER, będącej otwartą społecznością zajmującą się rozwojem nowoczesnych rozwiązań informatycznych nowej generacji dla wysokowydajnych systemów obliczeniowych i korporacyjnych centrów danych.

Superkomputery Summit i Sierra będą kolejnym krokiem na drodze do osiągnięcia eksaskalowej mocy obliczeniowej, dzięki szeregowi zastosowanych w nich przełomowych technologii.

Jedną z nich jest szybkie łącze NVIDIA NVLink, zaimplementowane w akceleratorach graficznych NVIDIA i procesorach centralnych IBM POWER, które będą napędzać nowe superkomputery. NVLink umożliwia wymianę danych pomiędzy procesorami graficznymi i centralnymi z prędkością

Oczekuje się, że superkomputery eksaskalowe umożliwią postęp w wielu dziedzinach nauki, techniki i przemysłu,  w tym na stworzenie nowych leków, odkrycie tajników ludzkiego mózgu, łagodzenie wpływów zmian klimatycznych i uzyskania większej wiedzy na temat pochodzenia wszechświata.

NVIDIA NVLink

Źródło: Informacja prasowa

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.