Home / Aktualności / Nvidia GTX 750 – TDP 75W to mit?

Nvidia GTX 750 – TDP 75W to mit?

W sieci pojawiły się już zdjęcia prezentujące jeszcze większą ilość szczegółów dotyczących budowy kart graficznych z serii GEFORCE GTX 750. W jednym z naszych wcześniejszych newsów o serii GTX 750 informowaliśmy m.in. o specyfikacji, wydajności a także szacowanej wartości TDP nowych kart Nvidii.

Najnowsze zdjęcia wnoszą jednak trochę niepewności nt. niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną oraz maksymalną wartość TDP, o której mówiło się, że nie przekroczy granicy 75W. Jak możemy zobaczyć na poniższych zdjęciach karta graficzna Nvidia GTX 750 nie jest zbyt skomplikowaną konstrukcją.

Na niewielkiej płytce PCB (Printed Circuit Board) znajduje się m.in. 28-nm układ GM107, 4 kości pamięć GDDR5 (128 bit), sekcję zasilania w układzie 2+1 oraz pojedyncze 6-pinowe gniazdo PEG. To właśnie obecność tego ostatniego elementu pozwala nie do końca wierzyć w wysoką energooszczędność modeli z rodziny GEFORCE GTX 750, o jakiej słyszeliśmy w ostatnich dniach.

Dodatkowo wg najnowszych informacji wiemy już więcej nt. samego układu GM107. Otóż jego pełną wersję otrzymają karty z serii GTX 750 Ti (5 bloków SMM po 128 procesorów strumieniowych CUDA), zaś modele z linii GTX 750 otrzymają już tylko 512 procesorów CUDA (4 bloki SMM).

GPU GM107 nie będzie jednak jedynym 28-nm układem z rodziny Maxwell, do którego w późniejszym czasie dołączy młodszy brat o symbolu GM108. Pozostałe, wydajniejsze rozwiązania oparte o architekturę Maxwell otrzymają oznaczenia GM206, GM204 oraz GM200 i będą wykonane już w 20-nm procesie technologicznym.

Źródło: VideoCardz, ChinaDIY

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.

2 komentarze

  1. Jakby się uprzeć, to może się wszystko zgadzać. Przecież TDP to nie wartość pobieranego prądu, a wydzielanego ciepła – żeby wydzielić 75W energii cieplnej, pobrać jej musi nieco więcej, niż może podać pierwsza generacja magistrali PCI Express. Do tego dochodzi zasilanie wentylatora 🙂

    • PCI-E 1 gen. dawało właśnie 75W, a co do TDP to doskonale wiem co to jest. Chodzi o to, że karty te miały być na tle konkurencji bardziej energooszczędne, a jakoś odpowiedniki GTX 750 od AMD nie mają złącza PEG.
      PS
      Czytaj uważnie tytuł;)