Home / Aktualności / NVIDIA GT 1010 – nowa tajna broń zielonych już wkrótce

NVIDIA GT 1010 – nowa tajna broń zielonych już wkrótce

Ciężko spekulować o powodach istnienia kart graficznych pokroju GeForce 730 lub 1030 poza praktycznie wyświetlaniem obrazu. Są oczywiście osoby, które na kartach tego pokroju grają ale to już inna bajka. Nie wspominalibyśmy wam o nich gdyby na światło dzienne nie wyszedł kolejny model, GT 1010, o którym po raz pierwszy poinformował jeden z użytkowników kanału YouTube Dapz. Zauważył on bowiem na stronie Nvidii sterownik, po czym spekulacje istnienia nowego układu potwierdził przedstawiciel „zielonych”, dodając, że nie została jeszcze wydana.

GT 1010  jest oparty na 14-nanometrowym procesorze graficznym Pascal GP108 znajdujący się również w GT 1030, oferując przy tym 256 rdzeni CUDA (jedna trzecia rdzeni  tej karty została wyłączona w  stosunku do GT 1030, który oferował ich 384). Karta ma ponadto 2 GB pamięci GDDR5 z 64-bitowym interfejsem pamięci i przepustowością 41,1 GB / s. Dla porównania GT 1030 jest dostępny zarówno w wersji GDDR5, jak i DDR4. Pod względem mocy 1010 ma wskaźnik TDP 30 W i sugerowaną moc zasilacza 200 W.

Najprawdopodobniejszym zastosowaniem GT 1010 będą mini PC do kina domowego, serwery domowe czy plików. Wygląda na to, że Nvidia jest w końcu gotowa na zastąpienie jej starszego brata – modelu GT 710 kartą opartą na układzie Kepler, która jak wiemy jest nadal sprzedawana. Na chwilę obecną brak informacji o sugerowanej cenie tej „bestii” oraz o jej premierze. Jest też wielce prawdopodobne, że zawita ona jedynie do producentów OEM takich jak Dell, HP czy inni. Tak czy inaczej, GT 1010 powinien być jednym z niewielu modeli kart Nvidii, który będzie dostępny w magazynach przez cały rok.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.